statystyki

W 2013 roku emerytury i renty pójdą w górę. O ile?

autor: Paweł Jakubczak13.06.2012, 07:13; Aktualizacja: 16.06.2012, 14:18

W 2013 roku emerytury i renty z ZUS będą prawdopodobnie zwiększone o 3,18 proc. Przez ten wskaźnik będzie pomnożona wysokość świadczeń przysługujących na koniec lutego 2013 r.

reklama


reklama


Emeryci i renciści otrzymają wyższe świadczenia w marcu 2013 roku. O przyszłorocznym wskaźniku waloryzacji zdecyduje inflacja i płaca realna w bieżącym roku, czyli w 2012 roku. Ta pierwsza zgodnie z ustawą budżetową ma wynieść 3,1 proc. Natomiast realna płaca, zdaniem Wiktora Wojciechowskiego, głównego ekonomisty z Invest-Banku, będzie na poziomie około 0,4 proc. Ta ostatnia wielkość jest mnożona przez 20 proc. wskaźnik waloryzacji, który wczoraj przyjął rząd. Stąd właśnie szacowana wysokość podwyżki na poziomie 3,18 proc.

– O przyszłorocznej waloryzacji zdecyduje więc właściwie wyłącznie inflacja, bo wzrost realnej płacy będzie minimalny – mówi Wiktor Wojciechowski.

Od marca 2013 roku nastąpi więc powrót do waloryzacji procentowej. W tym roku, w drodze wyjątku rząd zdecydował, że świadczenia wypłacane przez ZUS wzrosną o taką sama kwotę (71 zł) niezależnie od wysokości pobieranej emerytury, renty czy zasiłku. Każdy świadczeniobiorca dostaje taką samą podwyżkę – zarówno ten, kto ma niskie świadczenie, jak i ten, który pobiera np. 4 tys. emerytury wojskowej.

Tegoroczna metoda podwyższania świadczeń z ZUS spowodowała, że została ona zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego (TK). Zrobił to zarówno prezydent RP, jak i rzecznik praw obywatelskich. Wciąż jednak nie wiadomo, mimo że wniosek Bronisław Komorowskiego miał klauzulę pilności, kiedy trybunał zajmie się sprawę.

Obok prezydenta i rzecznika waloryzację kwotową zaskarżył do trybunału również OPZZ. Niezależnie od wnioskodawcy wszyscy oni kierowali się tymi samymi powodami. Ich zdaniem podwyżka świadczeń ZUS o taką samą kwotę skutkuje obniżeniem ich realnej wartości. Tracą bowiem na niej ci, którzy pobierają z ZUS np. emerytury powyżej 1480 zł. Mechanizm waloryzacji kwotowej preferuje bowiem osoby z minimalnymi oraz niskimi świadczeniami.

– To jest sprzeczne z wynikającą z zasady sprawiedliwości społecznej koniecznością przestrzegania związku między wkładem ubezpieczonego w tworzenie funduszu ubezpieczeń społecznych, a wysokością należnego z tego tytułu świadczenia – mówi prof. Irena Lipowicz, RPO.

O ile wzrosną wybrane świadczenia z ZUS

 

1 marca 2012 roku

1 marca 2013 *

emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna

799,18 zł

824,6 zł

renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy

613,38 zł

632,9 zł

renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa

959,02 zł

989,6 zł

świadczenia przedemerytalne

938,25 zł

968,1 zł

dodatek pielęgnacyjny, za tajne nauczanie

195,67 zł

201,9 zł

dodatek dla sieroty zupełnej

367,79 zł

379,5 zł

dodatek kombatancki, świadczenie w wysokości dodatku kombatanckiego

195,67 zł

201,9 zł

dodatek kompensacyjny

29,35 zł

30,28 zł

* założenia własne – inflacja 3,1 proc., realny wzrost płac 0,4 proc.

Etap legislacyjny

Rząd przyjął

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • staszek(2012-09-09 10:58) Odpowiedz 00

    a co z dziecmi wojny ur.sie 1941roku pamietam jak ruscy wpadli do naszege domu strzelali o nas w rzadzie sie nie mowi najlepiej bylo by dla nas zbudowac krematorium i spalic wowczs pan TUSK by mial tak zielona wyspe zamiast emerytom byloby wiecej na latanie samolote do domu by sie pan wstydzil

  • emeryt(2012-06-14 22:02) Odpowiedz 00

    Skrzywdzwni emeryci czekają na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tegorocznej waloryzacji...liczymy na to,że TK podtrzyma stanowisko,które już kiedyś zajął w sprawie waloryzacji...

  • ronin(2012-06-16 17:02) Odpowiedz 00

    ...żebyś się obserwarorze nie zdziwił ...
    Też się odwołałem i już organ rentowy żąda w piśmie zwrotu kosztów zastępstwa...

  • EMERYT(2012-06-16 15:42) Odpowiedz 00

    te przypodobac sie trybunalowi to glosi znow oszukancze slogany ale prezes trybunalu tez jest nie fer mowiac jezykiem ulicy oszukal emerytow bo nagle zamilkl w sprawie waloryzacji i dalej reka PO myje reke trybunalu cos w naszym kochanym kraju jest nie tak lub tak emeryt ma zdychac szybko i po co mu podnosic emeryture rzad/slowa urbana/ i tak dobrze zarabia i sie wyzywi WSTYT PANIE TUSK I PREZESIE TRYBUNALU

  • Ela(2012-06-16 15:07) Odpowiedz 00

    koszty zastępstwa adwokackiego organu emerytalnego nie mają podstawy prawnej organy zatrudniają adwokatów na stałych etatach i adwokat organu działa w ramach tych umów. Pobranie przez sąd opłaty zastępstwa adwokackiego byłoby bezpodstawnym wzbogaceniem się adwokata już pobierającego wynagrodzenie za tą pracę. Nie można płacić dwa razy za to samo.

    Nie można płacić dwa razy za to samo.

    Nie można płacić dwa razy za to samo. Może tym powinien się zająć Rzecznik Praw Obywatelskich???

  • Wikusia(2012-06-16 14:22) Odpowiedz 00

    Do Komentarza 25 jak ktoś nie sznuje rolniczeej to ja mu nić po jest as obibokiem jak by wziół parę chektarów to by wiedział jak kto smakuje jak panstwo po dupie leje po kiesiebi niech w polsce będzie prawdziwa dohotowości to możemy rozmawiać a ty rolnikó nie obrażaj

  • emeryt(2012-06-16 09:41) Odpowiedz 00

    W wyniku niechlujnie przygotowanej przez rząd waloryzacji, milionom emerytów w Polsce obniżono w sposóbtrwały emerytury! Emeryci są OBURZENI i czekają na orzeczenie w tej sprawie Trybunału Konstytucyjnego,licząc na konsekwencje tej instytucji,która już raz orzekała w sprawie waloryzacji. Czekamy na naprawienie wyrządzonej krzywdy!

  • ira(2012-06-18 00:38) Odpowiedz 00

    W połowie czerwca już wiedzą,a GUS poda ostatni składnik W LUTYM 2013r.
    Trybunał dyspozycyjny w lipcu też nie zajmie sie żydowsko-tuskowym złodziejstwem za 2012r.

  • emer(2012-06-15 22:16) Odpowiedz 00

    Normalna kpina !!!

  • a tak(2012-06-15 16:20) Odpowiedz 00

    Trybunał będzie rozpatrywał sprawę pod koniec roku, tak by wyrównania były płacone w roku 2013. Dzięki temu Rostowski domknie budżet 2012. Oni już wiedzą, że wypieli pośladki, teraz z Rzepińskim ustalają strategię na przeczekanie. Wyrok w tej sprawie już zapadł parę lat temu, a ponieważ nie zmieniono nic w Konstytucji to i nie można wydać innego wyroku, teraz tylko chodzi o czas i stworzenie rezerwy w budżecie na przyszły rok, gdyby TK orzekł szybko to wyrównania rozwaliłyby im finanse, a PiS krzyczałby o TS dla Vincenta. Tak TK stał się wspólnikiem nieudaczników z rządu dając im czas na kreatywną księgowość.

  • *(2012-06-15 13:27) Odpowiedz 00

    "W 2013 roku emerytury i renty pójdą w górę. O ile?"...o tyle o ile pozwoli Pan Premier Tusk, oby nie było tak jak w 2012r., szybkie przegłosowanie zmian w ustawie w Sejmie ...i waloryzacja kwotowa.

  • emerytka(2012-06-14 21:58) Odpowiedz 00

    Jesten OBURZONA na Donalda Tuska,który po długoletniej uczciwej pracy obniżył mi emeryturę o ok. 60 zł miesięcznie! NIGDY już nie zagłosuję na ten rząd! Ustawa waloryzacyjna została przydotowana bardzo NIECHLUJNIE,bo jak można obniżać emerytury już tym emerytom,którzy pobierają je w wysokości 1400 zł ?

  • aga(2012-06-16 18:49) Odpowiedz 00

    Mam zawieszoną emeryturę ponieważ jeszcze pracuję. Jak rewaloryzowano emeryturę w b.r. w ZUSU powiedziano mi, że ta zawieszona emerytura będzie też podniesiona o te 71zł. Później okazało się ,że nie jest ona rewaloryzowana, nie dostałam żadnej pisemnej informacji z ZUSU. Bardzo proszę, może ktoś mi wyjaśni jak to jest.

  • :)(2012-06-14 17:57) Odpowiedz 00

    - do 10...wielkie dzięki za informację...tu 6...życzę powodzenia(sobie także) w sprawie odwołania, podniosłeś mnie na duchu :):):)

  • ~kali(2012-06-14 14:07) Odpowiedz 00

    Ha ha ale się ubawiłem bo np. od kwoty 2250 zł brutto 3,18 % to jest 71,55 ale to se Tusek z Rostoskim wymyślili .

  • Ted(2012-06-14 09:46) Odpowiedz 00

    Zlikwidować dodatek kombatancki!To kolesie fundują kolesiom pieniążki na koszt podatnika!Kombatanci mnożą się jak króliki!!! Za ewentualną walkę(najczęściej o żłób) dawać odznaczenia i basta!

  • zx(2012-06-14 11:56) Odpowiedz 00

    Moze sie okazać że Trybunał jest 'dyspozycyjny" a nie konstytucyjny. Stąd gra na zwłokę

  • Hanna(2012-06-14 11:18) Odpowiedz 00

    A co z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie bezprawnej KWOTOWEJ waloryzacji w bieżącym, 2012r ??? Czyżby Pan Prezydent Komorowski miał tak długo czekać na orzeczenie TK ???

  • egon(2012-06-14 11:13) Odpowiedz 00

    POłowa czerwca,a oni już znają wskażnik jaki ogłosi GUS w lutym 2013r.
    Polacy,żyjecie w MATRIXIE.

  • klakier(2012-06-14 10:18) Odpowiedz 00

    Nas emerytów INTERESUJE jak będzie załatwiona REWALORYZACJA z 2012, która jest w TK, i ma być odpowiedz w m-cu czerwcu, mam nadzieję ,że potwierdzą NIEZGODNOŚĆ kwotowej za niezgodnąz Konstytucją, choć w TK zasiadają klerykalne emeryty, których NIKT nie wybierał, załatwili sobie "ciepłe posadki" po znajomośći, i mogą się ODPLACIĆ rządowi kosztem emerytów.

    ZOBACZYMY...i wtedy będziemy pisać !