Trybunał Konstytucyjny przyblokuje sprawy byłych funkcjonariuszy PRL

autor: Bożena Wiktorowska12.02.2018, 07:05; Aktualizacja: 14.02.2018, 13:50
Wiadomo za to, że w obecnej chwili czas oczekiwania na rozpatrzenie sprawy przez TK waha się od 1,5 roku do 5 lat.

Wiadomo za to, że w obecnej chwili czas oczekiwania na rozpatrzenie sprawy przez TK waha się od 1,5 roku do 5 lat.źródło: ShutterStock

Emerytowani funkcjonariusze, którym na podstawie ustawy dezubekizacyjnej obniżono świadczenia, będą musieli poczekać na rozpatrzenie swoich spraw przed sądem. Wszystkie zostały bezterminowo zawieszone.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (81)

  • gogo(2018-02-16 11:17) Zgłoś naruszenie 30

    Najwyższy czas rozliczyć morderców z PiS i pozostałych co głosowali nad tą represyjną ustawą odbierającą emeryturę uczciwie pracującym, nie mającym nic wspólnego z działaniami niektorych osob z SB. Pozamykać ich w więzieniach to za mało. należy ich wyslać na Sybir do pracy w kamieniołomach

    Odpowiedz
  • Riva(2018-02-15 09:05) Zgłoś naruszenie 50

    Krew naszą długo leją katy wciąż ludu gorzkie płyną łzy nadejdzie jednak dzień zapłaty sędziami wówczas będziemy MY !!!

    Odpowiedz
  • Kecaj(2018-02-14 12:34) Zgłoś naruszenie 60

    Pani Redaktor ! Nie zgadzam się z treścią tytułu "Trybunał Konstytucyjny przyblokuje sprawy byłych esbeków", ponieważ w ten sposób potwierdzamy nasze przyzwolenie na stosowanie zasady odpowiedzialności zbiorowej wbrew zasadzie domniemania niewinności. Znane są dość powszechnie przypadki zastosowania tej ustawy w stosunku do osób, które w żaden sposób nie można nazwać ubekami.

    Odpowiedz
  • Renata ,żona emeryta SG (2018-02-14 12:25) Zgłoś naruszenie 40

    Ustawa jest haniebna ,ale tytuł artykułu krzywdzi ludzi dotkniętych tą ustawa ,większość ludzi nie znających tematu powie po przeczytaniu tytułu(a ludzie głównie czytają tytuły i na ich podstawie wydają opinie),że bardzo dobrze esbekom tylko to nie prawda bo ta ustawa krzywdzi uczciwych ludzi

    Odpowiedz
  • Mieczysław z Jasła(2018-02-13 22:07) Zgłoś naruszenie 20

    Postanowienie Sadu Okręgowego w Warszawie....Sygn. akt XIII 1 U 326/18 P O S T A N O W I E N I E 24 stycznia 2018 r. Sąd Okręgowy w Warszawie Sekcja XIII Wydziału Ubezpieczeń Społecznych Sekcja ds. odwołań od decyzji zmniejszających wysokość emerytur i rent byłym funkcjonariuszom pełniącym służbę na rzecz totalitarnego państwa w składzie następującym: Przewodniczący: SSO Rafał Młyński Sędziowie: SO Danuta Badowska SO Artur Fryc po rozpoznaniu w dniu 24 stycznia 2018 r. w Warszawie na posiedzeniu niejawnym sprawy z odwołań A. J. przeciwko Dyrektorowi Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w W. o wysokość emerytury policyjnej, policyjnej renty inwalidzkiej w związku z odwołaniami A. J. od decyzji Dyrektora Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w W. z dnia 3 czerwca 2017 r. nr (…) z dnia 3 czerwca 2017 r. nr (…) postanawia: na podstawie art. 193 Konstytucji RP zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem prawnym, czy: a) art. 15c, art. 22a oraz art. 13 ust. 1 lit. 1c w związku z art. 13b ustawy z 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biuro Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (tekst jednolity z dnia 6 maja 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 708 ze zm.) w brzmieniu nadanym przez art. 1 ustawy z 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura 2 Antykorupcyjnego, Straży Granicznej Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz.U. z 2016 r. poz. 2270) w związku z art. 2 ustawy z 16 grudnia 2016 r. są zgodne z art. 2, art. 30, art. 32 ust. 1 i ust. 2, art. 67 ust 1 w zw. z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP – z uwagi na ukształtowanie regulacji ustawowej w sposób ograniczający wysokość emerytury i renty mimo odpowiedniego okresu służby, w zakresie w jakim dokonano tą regulacją naruszenia zasady ochrony praw nabytych, zaufania obywatela do państwa prawa i stanowionego przez niego prawa, niedziałania prawa wstecz, powodującego nierówne traktowanie części funkcjonariuszy w porównaniu z tymi, którzy rozpoczęli służbę po raz pierwszy po dniu 11 września 1989 roku, skutkując ich dyskryminacją; b) art. 1 i 2 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz.U. z 2016 r. poz. 2270) są zgodne z art. 2, art. 7, art. 95 ust. l, art. 96 ust. l, art. 104, art. 106, art. 109 ust. 1, art. 119, art. 120, art. 61 ust. 1 i ust. 2 Konstytucji RP, z uwagi na sposób i tryb uchwalenia zaskarżonych przepisów oraz wątpliwości, czy spełnione zostały merytoryczne przesłanki do ich uchwalenia. SSO Danuta Badowska SSO Rafał Młyński SSO Artur Fryc

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • realista(2018-02-13 13:35) Zgłoś naruszenie 100

    Rodacy ! Podejmijcie akcję , rozsyłajcie klepsydry upokorzonych ludzi którzy odeszli w eutanazji...... do rządu / premiera , Płaszczaka i Zielaka /, sądu Okręgowego w Warszawie , centrali ZER tj. Olejnika , za wyjątkiem TK , gdzie jest to szkielet trybunału z dublerami na czele , którego UE nie honoruje. Krew cieknie z rąk , za zgony niewinnych ludzi...............................

    Odpowiedz
  • Represjonowany glina(2018-02-13 08:55) Zgłoś naruszenie 130

    Trafiłem latem 1985 do SB do kontrwywiadu . Odsłużyłem wcześniej 2 lata w desancie . W kadrach skierowali mnie do SB bo miałem maturę i widzieli mnie jako kandydata do WSO w Legionowie .Miałem wtedy 23 lata . W 1990 r, zostałem pozytywnie zweryfikowany, służyłem w Policji 27 lat do końca kwietnia 2017 cały czas w w kryminalnym. Wsadziłem z młodszymi kolegami których uczyłem fachu setki kryminalistów do więzienia . Medale Zasłużonego Policjanta , Za długoletnią Służbę , medale i wyróżnienia w środowisku za działalność spoleczną w lokalnym środowisku . Dla Szydlowej , Błaszczaka itp.ludzi z PIS jestem oprawcą .

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Ała(2018-02-13 05:54) Zgłoś naruszenie 130

    Sędzia Rafał Młyński umył ręce...

    Odpowiedz
  • Kat81(2018-02-12 22:29) Zgłoś naruszenie 212

    ..problem tych "pokrzywdzonych"" rozwiązać jak Sbecja załatwiła problem Popiełuszki""""szkoda czasu na sady"

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • uwaga!(2018-02-12 22:05) Zgłoś naruszenie 114

    Ludzie - nie dajcie się omamić. Widać tu zmasowany atak dobrze "wyćwiczonej" w okresie do 1990 roku ( za miłościwie nam panującej i jedynie słusznej Partii) armii SB-eckiej z jej poplecznikami. Samych byłych pracowników aparatu przemocy w PRL- jak się szacuje- jest ok. 50 tysięcy. Na szczęście mądrych Polaków, którzy autentycznie cieszą się, że weszła ta Ustawa jest wiele milionów - i to ci właśnie Polacy nie dopuszczą do powrotu pogrobowców PZPR i jej sojuszników

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • realista(2018-02-12 20:14) Zgłoś naruszenie 180

    No i doczekaliśmy się ! Represyjną ,niekonstytucyjną ustawę będzie oceniała i orzekała żona agenta Wolfganga.To jest ironia losu..............Inna sprawa , że Naród wsparł sędziów podczas protestów ,a oni pokazali teraz środkowy palec!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Precz z bezprawiem?(2018-02-12 19:32) Zgłoś naruszenie 130

    Precz z bezprawiem i niesprawiedliwością? Precz od emerytur wypracowanych rzetelnie i uczciwie przez lata?

    Odpowiedz
  • egyypt(2018-02-12 18:31) Zgłoś naruszenie 151

    Białoruś to dopiero wzór demokracji przy TOTALITARNYM PAŃSTWIE PiS

    Odpowiedz
  • realista(2018-02-12 17:09) Zgłoś naruszenie 424

    Jednak Ziobro miał rację!!! Takim sędzim to nie róż od narodu się należy ,ale życie na bruku...... Nie potrafią czytać ani interpretować Ustawy Zasadniczej -to za pyski i na bruk. Nadzwyczajna "kasta" pokazała swoją twarz.......... Rodacy -białe róże nie dla nich , ale dla tych ludzi którzy odchodzą z tego świata przez nich...............

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emeryt(2018-02-12 16:46) Zgłoś naruszenie 544

    Postanowieniem z dnia 1.02.2018 r, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie RAFAŁ MŁYŃSKI przekreślił rodakom sen o sprawiedliwości. Facet naiwyrażniej nie potrafi czytać Konstytucji, albo jest nadgorliwy i usłużny, Gdyby miał choć trochę przyzwoitości to wycofałby swoje zapytanie do TK. Uważam że zrobił to na zamówienie polityczne lub w ochronie swojego etaciku. Rodacy - a MY NAROD - protestowaliśmy w obronie sadów i takich sędziów jak ten " pan"............................

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emeryt(2018-02-12 16:31) Zgłoś naruszenie 341

    To oni właśnie są zbrodniarzami. W imieniu krzyża protestują a rodaków skazują na eutanazję ,lub powodują że ci ludzie odchodzą!!! To jest zbrodnia narodowa za którą dostają nagrody w wielu tysiącach złotych. Krew cieknie im z rak i ust. Rodacy odpłacić im należy podczas wyborów!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • normalny(2018-02-12 16:13) Zgłoś naruszenie 595

    Czy jesteście za tym, aby sportowcy na etatach MSW (piłkarze, bokserzy, koszykarze) sprzed 1990 r. mieli ograniczone emerytury do 1600 zł? Czy chcecie, aby pielęgniarki i lekarze zatrudnieni w szpitalu MSW mieli emerytury w wysokości 1600 zł? Czy nie macie nic przeciwko temu, aby strzegący granicy przed 1990 r. mieli emeryturę 1600 zł? ICH WSZYSTKICH OBEJMUJE TZW. USTAWA DEZUBIKAZYCYJNA!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • @ Ula(2018-02-12 15:50) Zgłoś naruszenie 367

    A czy teraz mundurowi płacą składki ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ja wsprawie bez żadnego trybu ...(2018-02-12 15:04) Zgłoś naruszenie 719

    Po to był ... ZAMACH PIS-Bolszewików na TK RP ... W DŻUNGLI PRAW PIS-Bolszewików rozkwitać może teraz dalej ... PRAWO DŻUNGLI ustanawiane przez TK PIS. Rzymski mówca CYCERON słusznie wieścił ... "I ZBÓJE mają teraz swoje "PRAWA"

    Odpowiedz
  • żbik(2018-02-12 14:30) Zgłoś naruszenie 1480

    jak tutaj żyć za 1600zł netto jak żyć jak się miało 4 tys ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz