statystyki

Kowalczyk: Chcemy wspierać emerytów z najniższymi świadczeniami. Rozmawiamy o dodatku lub podniesieniu najniższego świadczenia [WYWIAD]

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki30.11.2017, 07:36; Aktualizacja: 30.11.2017, 08:27
Henryk Kowalczyk

Henryk Kowalczykźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Adam Stepien Agencja Gazeta

- Podniesienie najniższej emerytury czy jakiś jednorazowy bonus? A może dodatek do waloryzacji? Trwają rozmowy - mówi Henryk Kowalczyk.

Reklama


Do jakiego resortu się pan wybiera?

Nic nie wiem, żebym miał się gdzieś wybierać.

Rolnictwo czy finanse nie wchodzą w grę?

Tam czy w inne miejsca wysyłają mnie dziennikarze, ale nie słyszałem, żeby wiedzieli o tym od pani premier, a to ona decyduje. Premier nic mi nie mówiła, że mam się szykować na jakieś nowe miejsce.

Kiedy rekonstrukcja rządu?

Na razie jest odłożona. Ale kiedy będzie, to pytanie nie do mnie.

Czy na pana nos, doświadczonego polityka, zmiana będzie duża? Jedna trzecia ministrów czy mniej?

Według tych kryteriów to zmiana będzie raczej mała.

Nie niepokoi pana, że po obniżeniu wieku emerytalnego liczba złożonych wniosków emerytalnych przekroczyła prognozy ZUS?

Nie, bo chociaż wnioski wpływają, to znaczna ich część została złożona przez osoby, które nie wypowiedziały umowy o pracę, więc wypłat emerytur nie ma. Występują do ZUS, by zobaczyć, co im zaproponuje, ale to nie znaczy, że zwolnią się z pracy. Raczej chcą się zastanowić. Pierwsza grupa, która ruszyła po świadczenia, to były osoby, które i tak nie pracowały, bo były na bezrobociu albo pobierały inne świadczenia np. przedemerytalne. Było oczywiste, że oni nie będą czekali. Dlatego na razie nie ma czym się martwić.

Wyobraża pan sobie w przyszłości jakieś zmiany wieku emerytalnego, np. zrównanie wieku kobiet z mężczyznami?

Nie mamy tego w programie PiS ani nie ma dyskusji, by teraz ten program zmieniać. Wiem, że w Europie są też inne poglądy, ale nie da się sztucznie wyrównać fizycznych warunków płci.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (44)

  • emerytka(2017-11-30 09:09) Zgłoś naruszenie 613

    Gdyby coroczne waloryzacje były uczciwe,gdyby od emerytur nie było podatku,niepotrzebne byłyby żadne kombinacje.Traktowanie emerytów obecnie jest żenujące.Przez całe lata waloryzacje doprowadziły do tego.że emerytury straciły swoją wartość dlatego jest to co mamy.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • młody(2017-11-30 08:59) Zgłoś naruszenie 556

    Oto jest pytanie.Czy warto płacić duże składki do ZUS???.Mnie się wydaje,że nie -ponieważ tym co płacili małe składki to rząd dołoży a tym co płacili duże składki już nie dołoży.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • JOANNA(2017-11-30 09:32) Zgłoś naruszenie 4717

    DLA TYCH CO SIEDZIELI I NIC NIE ROBILI PODNOSI SIĘ.

    Odpowiedz
  • obserwator(2017-11-30 10:43) Zgłoś naruszenie 448

    wspólczuję tym co uczciwie pracowali i odprowadzali składki, a w tych "najbiedniejszych" jest duża grupa z biznesu, która kombinowała jak nie płacić składek np. załatwiając sobie rentę (smiali się że jeszcze im ZUS płaci) a teraz ubolewają, że mają niską emeryturę

    Odpowiedz
  • XXYYZZ(2017-11-30 11:12) Zgłoś naruszenie 350

    Przez takie decyzje, moja emerytura - po 42 latach nieprzerwanej pracy, przy ciągłym podnoszeniu kwalifikacji i pracy dodatkowej - moją emerytura tracili sukcesywnie na wartości w stosunku do najniższej emerytury, która ma swoją przyczynę. Osobną kwestią jest, że emerytura najniższa jest dramatycznie niska.

    Odpowiedz
  • Gosc(2017-11-30 09:52) Zgłoś naruszenie 330

    Jakies minimum musi byc ale jak dlugo nie bylo waloryzacji to my tracimy pracowalismy po 40 lat pracy a na starosc czlowiek jest zalezny od drugiego i za wszystko trzeba placic.Nie mozna sie z tym pogodzic inni z MOPS maja zaplacone czynsz itd rozne dodatki amoja emerytura 80%idzie prawie na oplaty czy to tak ma byc.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • cd(2017-11-30 13:15) Zgłoś naruszenie 298

    Chcemy z ZUS-u zrobić MOPS. Chcemy dać społeczeństwu do zrozumienia, że nie warto płacić składki na emeryturę, bo państwo (czyli my wszyscy - podatnicy) dopłaci. Przykład: rolnicy, udają, że płacą na swoją emeryturę, a mają co najmniej minimalną. Lepiej zaoszczędzone pieniądze odkładać indywidualnie...O Ukraińcach nawet nie wspomnę.

    Odpowiedz
  • Emeryt(2017-11-30 16:22) Zgłoś naruszenie 221

    Wiesz co Cię w życiu czeka!!!!

    Odpowiedz
  • cd(2017-11-30 14:59) Zgłoś naruszenie 215

    Patologie w polskim systemie emerytalnym wprowadzają różnej maści politycy. Nie jest to działalność charytatywna, lecz obliczona na zdobywanie głosów wyborców. Przyświeca im jeden cel. Koryto za wszelką cenę, a po nas choćby potop...

    Odpowiedz
  • wika (2017-11-30 14:54) Zgłoś naruszenie 212

    Dalsze popieranie cwaniactwa kosztem ludzi, którzy pracowali i odprowadzali składki. Ile pośród tych biednych rolników, którzy nie płacili składek, kombinatorów różnej maści itp.

    Odpowiedz
  • sinner(2017-11-30 14:27) Zgłoś naruszenie 200

    a może być choć raz coś zrobić w interesie ciężko pracujących, którzy w pocie czoła wypracowują PKB dla tego państwa? Pracują od rana do nocy, dzieci nie widzą a jedyne co dostają to nowe obowiązki...

    Odpowiedz
  • Mietek(2017-11-30 17:57) Zgłoś naruszenie 172

    Należy skończyć z rozdawnictwem, 500+,400+,KRUS, 300+, emerytury dla Ukraińców. Po 40 latach pracy mam niewiele większa emeryturę od minimalnej. Najniższe emerytury to mają najprawdopodobniej osoby które mają minimalny staż pracy, płacili składki KRUSi inni, którzy w różny sposób unikali pracy lub nie płacili składek. Składkowicze KRUS mają pola, domy budynki gospodarcze, dotacje z Unii i maja co sprzedać. Niektórzy przekształcili pola na działki, które sprzedają i dalej biadolą.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • stan47.emeryt(2017-11-30 15:54) Zgłoś naruszenie 166

    Powtórka z 2012, kiedy Tusk okradł emerytow. Znowu cwaniacy i nieroby dostaną podwyżki, a ci co pracowali uczciwie i uczciwie zapracowali na swoje emeytury dostaną po kieszeni.Jakiej opcji rząd by nie był, zawsze grzebie przy eneryturach.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ewer(2017-11-30 18:03) Zgłoś naruszenie 132

    Dobrze,że pomagacie biedniejszym,ale zupełnie zapomieliście o średniakach-przecietniakach i tych na emeryturze i tych pracujacych. Wiecie co my średniaki wam zawdzieczamy - wyzsze ceny i nic więcej.500+ , mieszkanie+,emerytury+,leki+ itd. My natomiast placimy za to wszystko i żyje sie nam coraz biedniej,ale i tak dla was jesteśmy bogacze. Macie już przeciw sobie Frankowiczów , a teraz dojdą "bogacze"

    Odpowiedz
  • A DOJNA ZMIANA ma się coraz lepiej ....(2017-11-30 19:30) Zgłoś naruszenie 120

    SENIORZY ... Słynny KPIARZ St. I. LEC jest autorem aforyzmu adekwatnego do Waszej sytuacji .... >>Wszyscy chcą Waszego "dobra". NIE DAJCIE go sobie odebrać<<

    Odpowiedz
  • hghghgh(2017-11-30 16:14) Zgłoś naruszenie 121

    a tym co przepracowali 40 lat za jałmużnę dla tego cholernego kraju to co, nic się nie nalezy

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • temida(2017-11-30 13:16) Zgłoś naruszenie 97

    emeryci maja dzieci, ktorych obowiazkiem jesdt pomaganie biednym rodzicom, panstwo moze doplacac jedynie do emerytur ludzi, ktorzy pracowali cale zycie ( np 30-40 lat stazu pracy) za niskie wynagrodzenie tylko dlatego ze polityka rozwojowa III RP byla oparta na wyzysku pracujacych biedakow, zagraniczni zlodzieje mogli miec roboli w Polsce za miske ryzu zamiast placic godziwe pensje, druga grupa emerytow, ktorym powinno sie pomoc to OSOBY SAMOTNE BEZDZIETNE i to wszystko. Reszta moze miec niskie emerytury bo albo ukrywala dochody, albo polowe zycia pracowala za granica i ma DRUGA EMERYTURE Z USA, NIEMIEC CZY UK.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • lili(2017-11-30 17:54) Zgłoś naruszenie 71

    KLER nas POŻERA z kopytami, ot wyznaniowy kraik !!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Wiktor(2017-11-30 16:39) Zgłoś naruszenie 62

    Przede wszystkim powinno się otrzymywać emeryturę po zmarłym małżonku gdyż jego składki były odprowadzane z dochodów które były majątkiem wspólnym.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • arimgdynia(2017-11-30 16:34) Zgłoś naruszenie 32

    POGIĘŁO GO !!!!!!!!

    Odpowiedz