Główny ekonomista ZUS: Emerytura obywatelska? To będzie skok na kasę z budżetu państwa [WYWIAD]

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki10.04.2017, 07:46; Aktualizacja: 10.04.2017, 08:15
Paweł Wojciechowski, główny ekonomista ZUS, b. minister finansów i podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych

Paweł Wojciechowski, główny ekonomista ZUS, b. minister finansów i podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznychźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Im więcej osób będzie miało wizję niskich świadczeń, tym więcej będzie zainteresowanych rozmontowaniem systemu ubezpieczeniowego. Dla zwolenników emerytury obywatelskiej to jest szansa na skok na kasę z budżetu państwa, czytaj – z kieszeni pozostałych obywateli - mówi w wywiadzie dla DGP Paweł Wojciechowski, główny ekonomista ZUS, b. minister finansów i podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (73)

  • ela(2017-04-20 10:35) Zgłoś naruszenie 00

    Emerytura obywatelska marzy się ludziom ,a raczej cwaniakom ,leniom ,kombinatorom,pasożytom,którzy to nie mają żadnych składek w ZUS,prawda?Dalej chcieliby kantować tych ,którzy płacą składki?

    Odpowiedz
  • Mis(2017-04-18 12:35) Zgłoś naruszenie 00

    Drogi Panie ,emerytury Obywatelskie to My mamy już od dawna--emerytura Tuska ,krzywryj ,emerytury POlicjantów ,SBkow ,Wojska ,Gorników ,Rolników, --emerytury kobiet -- na wszystkich Ich zasuwaja inni frajerzy czasami nawet po 50 lat nie licząc nadgodzin,.

    Odpowiedz
  • On ponoć wie -hahahhaaa(2017-04-18 12:12) Zgłoś naruszenie 00

    Z symulacji dostępnej na portalu ZUS wiem też, jak wysoka będzie moja emerytura.-- facet jeszcze dziesięć razy zmieni Ci sie ta klawiatura.

    Odpowiedz
  • Jurek(2017-04-17 10:49) Zgłoś naruszenie 00

    Jako płacący składki nie życzę sobie finansowania z moich składek takich, nie potrafiących logicznie myśleć osłów jak Paweł Wojciechowski. Dla przykładu pisze on że: "dostajemy świadczenia za coś, co wypracowaliśmy, a nie prosimy o pomoc społeczną". Otóż to co wypracowaliśmy zgarnęli do kieszeni inni (obecni emeryci), a to co my dostaniemy będzie pomocą społeczną realizowaną pod przymusem rozporządzeń rządzących wtedy polityków. Od nich też będzie zależała wysokość tej pomocy, która na pewno będzie się systematycznie obniżać. Przy jednakowej dla wszystkich emeryturze obywatelskiej przynajmniej zniknie konieczność zatrudniania ******* na stanowiskach "głównych ekonomistów".

    Odpowiedz
  • zx33(2017-04-11 07:30) Zgłoś naruszenie 50

    Po co w ZUS główny ekonomista ????Chyba jako przechowalnia dla prominentów.

    Odpowiedz
  • Web(2017-04-10 23:16) Zgłoś naruszenie 60

    Takich ekspertow i piecdziesiat procent darmozjadow zwolnic na zbity pysk .dziesiatki miliardow bedzie na koncie zus .taki ekspert zarabia kilkadziesiat tysiecy miesiecy a takich jest pare tysiecy

    Odpowiedz
  • As(2017-04-10 22:49) Zgłoś naruszenie 61

    Co to za "ekonomista"? Ludzie nie pracują po to żeby mieć emeryturę, tylko po to żeby żyć !!! Pracują więcej nie po to żeby mieć wyższą emeryturę, tylko po to żeby żyć na wyższym poziomie !!! Jak będzie "emerytura obywatelska" to ludzie nie będą rezygnować z pracy... bo nie będą mieli za co żyć (i do emerytury nie dożyją). Przekażcie mu, że emerytura naprawdę nie jest podstawowym celem pracy, bo chyba człowiek żyje w nieświadomości.

    Odpowiedz
  • świadek81(2017-04-10 17:36) Zgłoś naruszenie 41

    A czyj jest Budżet Państwa? Wprowadzić podatek obrotowy (powszechny, w tym od obrotów, prowizji i opłat bankowych) i środki będą.

    Odpowiedz
  • ufo(2017-04-10 17:26) Zgłoś naruszenie 03

    Dlaczego politycy nie biorą pod uwagę IV rewolucji przemysłowej - zastąpienie ludzi robotami i sztuczną inteligencją. Ludzkość dąży do luksusu - nie robić nic i żyć wygodnie. Za 30 lat 30% społeczeństwa będzie bez pracy. Roboty muszą płacić większe podatki niż obecnie Ludziom bez pracy w erze sztucznej inteligencji i robotów należy się taki sam poziom życia jak mieszkańcom Luksemburga.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Tolek (2017-04-10 16:38) Zgłoś naruszenie 03

    Skok na kasę to był w 1990 kiedy to PZPR kazała ZUSOWI oddać wszystkie zgromadzone środki

    Odpowiedz
  • sondor(2017-04-10 15:41) Zgłoś naruszenie 71

    Niestabilność przepisów prawa, w tym i przepisów emerytalnych stwarza warunki do wszelkiego rodzaju dywagacji na temat emerytur. Ustabilizujcie prawo, w tym prawo emerytalne tak żeby było wiadomo co i jak czeka przyszłych emerytów, a dopiero później opowiadajcie te swoje banialuki na temat emerytur. Dziś nawet i Pan Bóg podejrzewam nie jest w stanie przewidzieć jakie będą emerytury za 20-30 lat przy uwzględnieniu "fantazji PIS" Czy to jest zrozumiałe dla partii rządzącej - podejrzewam ze chyba nie!!!

    Odpowiedz
  • JA(2017-04-10 15:32) Zgłoś naruszenie 11

    W KRAJU RZĄDZONYM PRZEZ O.Z.B. TAK WŁAŚNIE JEST.SYCĄ SIĘ KORYTOWCY I WMAWIAJĄ ŻE BEZ NICH TO KRAJ BY NIE ISTNIAŁ.WON Z TĄ HOŁOTĄ ZA URAL.

    Odpowiedz
  • wad(2017-04-10 15:27) Zgłoś naruszenie 139

    z tego artykułu wynika, że ZUS nie dopuści do udzielenia pomocy ogromnej masie Polaków, którzy ciężko pracowali, ale ponieważ mieli minimalne wynagrodzenie wartość ich emerytur będzie również minimalna. Paweł Wojciechowski sprytnie zakłada, że pensja otrzymywana przez pracownika odpowiada wartości jego pracy. Tymczasem wszyscy wiemy, że od lat szereg stanowisk w Polsce jest obsadzanych "po znajomości". Wojciechowski starannie to pomija. Dla niego jak zarabiałeś Kowalski 2000 zł a Nowak miał 7000 zł tzn., że miałeś gorsze wykształcenie i umiejętności z tego powodu jest ta różnica miedzy 2000 zł a 7000 zł. W rzeczywistości Nowak się dobrze ustawił na rynku pracy, a Kowalski nie był dość sprytny. Wojciechowski nie zgadza się, aby emerytura obywatelska była wyrównaniem takiej przykładowej sytuacji między Kowalskim a Nowakiem.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ciekawy(2017-04-10 15:10) Zgłoś naruszenie 209

    Wielu tumanków pospolitych już chce likwidacji ZUS-u. Obudzicie się z ręką w nocniku, po jego likwidacji. Tak jak stało się ze stoczniowcami. Stocznie ratowali Wałęsa, Rydzyk, kolejne rządy no i nie ma już stoczni. Dobrze się ma Rydzyk, Wałęsa, Kasta kapłańska płci obojga i politykierzy od 1989 r. do dnia dzisiejszego. Popierający Solidarność zostali zaś bez pracy. A wy zostaniecie bez emerytur. Oto komentatorom likwidującym ZUS chodzi?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Jan(2017-04-10 15:07) Zgłoś naruszenie 313

    Na pocieszenie powiem tak. Komendant placówki Straży Granicznej 6 tysiecy emerytury. Naczelnik w Komendzie Głównej 8 tysięcy emerytury. Dyrektor biura 10 tysięcy emerytury. Komendant powiatowy policji 7 tysięcy emerytury. Prokurator wojskowy 17 tysięcy emerytury. Można żyć? Nawet trzeba. Kto się nie dostał do mundurowki, ten przegrał życie.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Darek.M(2017-04-10 14:32) Zgłoś naruszenie 312

    Zawsze mówi się o tym ile osób płaci składki, ale nigdy o samym ZUSie, o jego wydajności, kosztach czytaj ************** kasy, jak to wygląda w porównaniu z innymi krajami, bardzo mnie to ciekawi :-/

    Odpowiedz
  • Dariusz(2017-04-10 14:28) Zgłoś naruszenie 195

    Należałoby też sprawdzić jakie oszczędności byłyby na likwidacji zusu. Urzędnicy. Budynki. Obsługa. Koszty koszty . Ja jestem za. Jako podstawa. A resztę niech sobie każdy wypracowuje i odkłada jak chce. Nie jeden urzędnik się tu rozpisze. Zwykli ludzie nie czytają tych artykułów i nie napiszą swego zdania.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Marcos(2017-04-10 14:24) Zgłoś naruszenie 352

    Niech pan ekonomista powie ile procent składki płaconej ZUS zjada jako koszta swego funkcjonowania ?Ile kosztują te pałacyki ZUS utrzymywane z naszych składek ?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • mark(2017-04-10 13:24) Zgłoś naruszenie 294

    Kiedy w końcu emerytury dla ludzi po 40 latach pracy,wypracowanym kapitałem,którzy dziś są w wieku 60+ i nie mają żadnych środków do życia .Zupełny śmietnik.Ich wypracowany kapitał jawnie rozkradają tzw.Misiewicze po 15, czy 20 latach niby pracy .Dramat i skandal.Ludzie w wieku 60+ pozostają bez pracy ,ani szans na nią .Nie kombinowali z upadłością firm itp.Musieli zamknąć działalność ,zmusiła ich sytuacja na rynku i co śmietnik przez 5 lat.Tylko w tym kraju tak się postępuje z ludzmi z długim stażem.Gdzie są ich pieniądze .

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Jeszcze ....(2017-04-10 13:16) Zgłoś naruszenie 177

    .... kilka lat rządów POPiS-u i wszyscy będą mieli po 500 (pińcet bez plusa) !

    Odpowiedz