Najsłabsza strona maturzystów to kreatywność i innowacyjność. Najsilniejsza – komunikacja i praca zespołowa. Najbardziej niepokoi to, że kompetencje uczniów sprawdzane w tym roku są niższe niż w roku ubiegłym. Tak wynika z danych zebranych przez Kuratorium Oświaty w Katowicach, Górnośląską Wyższą Szkołę Handlową oraz firmę informatyczną BPSC SA.

– Słabo wypadło także budowanie relacji i wywieranie wpływu – dodaje Anna Węgrzyn z BPSC.
Zdaniem ekspertów młodzi ludzie są coraz bardziej świadomi wymagań rynku pracy. – Wiedzą, że pracodawcy nieraz bardziej oczekują od pracownika umiejętności miękkich niż wiedzy specjalistycznej z danego kierunku – mówi Dominika Buczkowska, kierownik biura karier Uniwersytetu Wrocławskiego. Dodaje, że kompetencji miękkich nie da się nauczyć z książek czy w bardzo krótkim czasie. – Kształtujemy je przez całe życie. Dlatego można podejmować różne aktywności, aby je rozwinąć, np. zapisać się na staże, praktyki, wolontariat czy do kół naukowych. Ważna jest jednak informacja zwrotna od opiekuna, który powie, jak ocenia nasze umiejętności i nad czym trzeba jeszcze popracować – uważa Dominika Buczkowska.
– Wyniki badań to bardzo ważna wskazówka dla dyrekcji szkół i nauczycieli. Obok przekazywania wiedzy przedmiotowej niezmiernie istotne jest rozwijanie kompetencji, które mają duży wpływ na ich losy na rynku pracy. Maturzysta, który posiadł wiedzę techniczną nawet w stopniu bardzo dobrym, ale nie radzi sobie z poszukiwaniem informacji lub nie jest świadom pewnych rynkowych mechanizmów, może mieć duży problem ze znalezieniem pracy czy utrzymaniem się na stanowisku – zauważa Anna Węgrzyn.
Podczas badania sprawdzono także, czy maturzyści są zainteresowani tworzeniem firm. Na pytanie: „Co powinieneś zrobić, aby uruchomić własną, przynoszącą dochód działalność gospodarczą?”, bardzo często odpowiadali „nie wiem” albo „nie chcę”. Tylko nieliczni mieli jakiekolwiek pojęcie o otoczeniu gospodarczym. Duża grupa badanych wybiera się na studia. Prawie połowa zdeklarowała chęć lub miała już zaplanowaną podróż za granicę do pracy. Część przyznała, że jest to wyjazd na stałe. Najczęściej do Niemiec, Anglii i Szwecji.