Gmina nie przekaże zadań edukacyjnych spółce komunalnej. Klasy I–III podstawówek nie muszą być, co do zasady, 25-osobowe. Dziś wchodzi w życie część przepisów kolejnej nowelizacji ustawy oświatowej.
Tylko w ubiegłym roku ustawa oświatowa była zmieniana kilka razy. Nowelizacja z 20 lutego 2015 r. (Dz.U. poz. 357) jest efektem m.in. wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 września 2013 r. (sygn. akt K 35/12). Stwierdził on, że zagadnienia z związane z konstytucyjnym prawem do nauki powinna określać ustawa, a nie rozporządzenie.
Część nowych przepisów będzie obowiązywać już od dziś, a inne m.in. od roku szkolnego 2015/2016.
Wśród regulacji wchodzących w życie 31 marca znalazł się przepis, który zamyka gminom furtkę umożliwiającą przekazywanie szkół i przedszkoli samorządowym spółkom komunalnym (dzięki temu zatrudniały one nauczycieli na podstawie kodeksu pracy, a nie Karty nauczyciela). Zgodnie z nowelizacją, samorządy, które powierzyły zadania edukacyjne spółkom komunalnym, będą musiały ponownie zatrudnić pedagogów na podstawie Karty nauczyciela – mają na to czas do 31 sierpnia 2017 r.
– Przez tę regulację kilkaset dzieci nie zostanie objętych wychowaniem przedszkolnym, bo będziemy musieli zrezygnować ze spółek komunalnych. A gminy nie stać na zatrudnienie nauczycieli na podstawie karty – podkreśla Wojciech Ziętkowski, burmistrz Środy Wielkopolskiej.
Ponadto od dziś klasy I–III szkoły podstawowej będą mogły też – co do zasady – liczyć więcej niż 25 uczniów. Obowiązujący bowiem od 1 września 2014 r. limit liczebności w tych oddziałach okazał się nieżyciowy. Samorządy musiały dzielić klasy za każdym razem, gdy dochodziło do przekroczenia – nawet o jedną osobę – ustawowej odgórnej granicy uczniów przypadających na klasę.
Od roku szkolnego 2015/2016 wchodzą zmiany dotyczące egzaminów. Na przykład osoby, które trzeci i kolejny raz zechcą podwyższyć swój wynik z matury, będą musiały zapłacić za taką dodatkową próbę.
Nowe przepisy nie wprowadziły jednak zasadniczych zmian dotyczących przeprowadzania egzaminów. – Za chwilę dojdziemy do momentu, w którym przepisy na poziomie rozporządzenia będą musiały określać takie kwestie, jak kolor długopisu egzaminatora. To jest ważna kwestia techniczna, ale w żaden sposób nie rzutuje na merytoryczną stronę egzaminowania – komentuje Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Tymczasem Ministerstwo Edukacji Narodowej rozważa, aby ustawę o systemie oświaty podzielić na kilka mniejszych – jedną ustawę matkę i kilka innych, które dotyczyłby poszczególnych zagadnień egzaminowania, oceniania itd.
– Jesteśmy jednak między Scyllą a Charybdą. Z jednej strony nie jest wskazane, aby wszystko regulować ustawą, z drugiej właśnie podnoszona jest kwestia, która wskazał TK, iż są to tak ważne zagadnienia i nie mogą wynikać z aktów niższej rangi – podsumowuje Marcin Smolik.
Zmiany obowiązujące od 31 marca 2015 r.

Przepisy wchodzące w życie od roku szkolnego 2015/2016

Etap legislacyjny
Nowelizacja wchodzi w życie 31 marca 2015 r.