statystyki

Dyrektorzy muszą zwalniać nauczycieli po omacku

autor: Artur Radwan30.05.2017, 07:16; Aktualizacja: 30.05.2017, 08:02
nauczycielka

Co do zasady dyrektorzy mają możliwość zwalniać nauczycieli, nawet jeśli ci przebywają na zwolnieniu.źródło: ShutterStock

Tylko do jutra dyrektorzy szkół i przedszkoli samorządowych mają czas na podjęcie decyzji o wypowiedzeniu umowy tym nauczycielom, dla których nie będzie odpowiedniej liczby zajęć po wakacjach.

Dziś resort edukacji narodowej przedstawi projekt ustawy o finansowaniu oświaty, a także zmiany dotyczące Karty nauczyciela. Samorządy wskazują, że przy okazji powinno się przewidzieć bardziej elastyczną formę zwalniania nauczycieli.

– Jest wręcz absurdalne, że dyrektorzy muszą podejmować decyzje o zwolnieniu pedagoga już pod koniec maja, jeżeli często nie ma jeszcze informacji, ile na przykład dzieci wybierze określoną szkołę lub ile sześciolatków zdecyduje się na szkołę zamiast przedszkola. Często jest tak, że nawet do końca wakacji nie mamy pewności, czy w szkole zawodowej nie trzeba będzie utworzyć dodatkowej klasy – podkreśla Ryszard Stefaniak, wiceprezydent Częstochowy i wieloletni naczelnik wydziału edukacji w tutejszym urzędzie.

– Zwłaszcza w maju wielu nauczycieli ucieka na zwolnienia lekarskie i wraca na początku czerwca. Dlatego rozwiązanie umowy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia lub za porozumieniem stron powinno się odbywać w każdym czasie, a nie z zastosowaniem tego sztywnego terminu – dodaje.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane