Prace dotyczące uregulowania dostępu do tzw. antykoncepcji awaryjnej są na zaawansowanym etapie; projekt ustawy niebawem omówi Komitet Stały Rady Ministrów – poinformował w czwartek minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

"Przedłużanie się prac jest spowodowane nie akurat tym artykułem, ale jest to projekt, który zawiera wiele innych regulacji" – dodał minister.

Pod koniec marca do konsultacji trafił projekt przewidujący, że leki antykoncepcyjne w aptekach będą mogły być sprzedawane jedynie na podstawie recepty. Oznaczałoby to, że na receptę byłyby także pigułki tzw. antykoncepcji awaryjnej, ellaOne, które osoby powyżej 15. roku życia od 2015 r. mogły kupić bez konieczności wizyty u lekarza.

Radziwiłł, podczas konferencji podsumowującej pierwszy rok rządów, poinformował również, że Powstanie Urząd Zdrowia Publicznego.

Wśród osiągnieć resortu minister wymienił porządkowanie wyceny świadczeń w koszyku świadczeń gwarantowanych, opublikowanie map potrzeb zdrowotnych i zmianę rozporządzenia sklepikowego, która poszerzyła ofertę żywieniową sklepików szkolnych i stołówek i zracjonalizowała obowiązujące dotąd przepisy.