Za niepotrzebne wezwanie ambulansu zapłacisz nawet 1500 zł. Zobacz, kiedy możesz dzwonić po karetkę pogotowia

autor: Aleksandra Kurowska14.11.2016, 17:00
Czy w karetce powinien być lekarz?

Czy w karetce powinien być lekarz?źródło: Bloomberg

Za wprowadzenie w błąd dyspozytora medycznego i niepotrzebne wezwanie ambulansu grożą poważne konsekwencje.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (30)

  • mam ten kraj w tyle(2016-11-14 19:28) Zgłoś naruszenie 3338

    Zanim przyjedzie karetka, pacjent umrze, chory kraj. Państwo bawi się życiem obywateli, mówiłem że to nie Polacy to jest dzicz, od 1989 rządzi dzicz

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • POwtorka?(2016-11-14 18:05) Zgłoś naruszenie 2014

    Już raz to przerabialiśmy , ludzie umerali a księża z ambon namawiali aby sie nie bać wzywać .

    Odpowiedz
  • hipolit(2016-11-15 03:54) Zgłoś naruszenie 1612

    Nie zapłacisz jak bedzie potrzebna dla mundurowego, władców Narodowego Funduszu Zgonu, msiedzących w Sejmie i Senacie oraz Mynystrów

    Odpowiedz
  • Ryszard/1945 Olsztyn(2016-11-15 18:06) Zgłoś naruszenie 145

    Pracowałem w Pogotowiu Ratunkowym jako kierowca karetki w dość dużym mieście i powiem tak nie są potrzwbki lekarze wogóle, wystarczają sami ratownicy oni mają bardzo dużą wiedzę medyczną a panowie t/z elita panowie lekarze biorą bardzo duże pieniądze za dyżury za 12 godzin netto ok 800 złociszy my za te same godziny ok 120 złociszy, po prostu lekarze za sowoje dyżury w skali całego kraju otrzymują bardzo z NFZ OGROMNE PIENIĄDZE, jako stary praktyk pogotowia ratunkowego stwierdzam że lekarze wcale nie są potrzebni w transportach wyjazdowych, nie zajmują się leczeniem w szpitalach tam jest ich miejsce.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • emeryt(2016-11-15 19:38) Zgłoś naruszenie 147

    Czuję się zagrożony w tym chorym zepsutym kraju!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • daro(2016-11-15 20:29) Zgłoś naruszenie 132

    Każdy powinien otrzymać pomoc ale jesteś pod wpływem alkoholu, to płacić, obecnie karetka to darmowa taksówka

    Odpowiedz
  • opt(2016-11-15 00:09) Zgłoś naruszenie 1118

    W szpitalu kiedy spadło mi ciśnienie i tętno włączyła się aparatura sygnalizacyjna, bo ponoć było zagrożenie życia, natomiast gdy podobna sytuacja miała miejsce w domu i żona wezwała pogotowie, to pani ratowniczka uznała ,że nie ma tu zagrożenia życia, że wiadomo iż mam poważne schorzenia serca i stenty i mam zgłosić się do lekarza rodzinnego. Więc nie wiem czy nagły spadek ciśnienia i tętna jest zagrożeniem , czy nie i to ja mam decydować i wzywać pogotowie albo nie - to jest chora służba zdrowia. Mam 72 lata i nie wiem czy to już mój koniec , czy nie, czy zostanę ukarany, czy nie.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Limciu(2016-11-16 10:29) Zgłoś naruszenie 913

    Kiedyś jadąc samochodem do pracy zauważyłem z lewej strony osobę leżącą na chodniku. Nie mogłem się tam zatrzymać (zakaz, linia ciągła), więc od razu zdzwoniłem na pogotowie, żeby to zgłosić. Zamiast wysłać karetkę (było to 3 km od siedziby pogotowia) dyspozytor Wałbrzyskiego pogotowia zaczął mi grozić, że złożą doniesienie na policję na mnie, że nie zatrzymałem się i nie udzieliłem pomocy poszkodowanemu. W trakcie czasu oczekiwania na odebranie telefonu i wysłuchaniu monologu dyspozytora zdążyłem już prawie dojechać do innego miasta. Na pewno miałem wielokrotnie dalej do tego gościa niż pogotowie. Nie wiem czy przeżył - może był tylko pijany. Mam nauczkę - następnym razem będę udawał że nic nie widzę.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Ratownik Medyczny(2016-11-16 11:50) Zgłoś naruszenie 80

    Quote: "Maksymalny czas dotarcia na miejsce zdarzenia dla zespołu ratownictwa medycznego od chwili przyjęcia zgłoszenia przez dyspozytora medycznego nie może być dłuższy niż 15 minut w mieście powyżej 10 tys. mieszkańców i 20 minut poza takim miastem." BŁĄD! Zapis dotyczy wyłącznie zgłoszeń do stanów bezpośredniego zagrożenia życia, w wypadku zgłoszeń mniej pilnych czas dojazdu może być dłuższy.

    Odpowiedz
  • BB1313(2016-11-15 19:04) Zgłoś naruszenie 84

    Tytuł tego artykułu dawał nadzieję ,że otrzymam sensowną i jasną informację kiedy jest zasadne wzywanie karetki pogotowia ratunkowego ,nic takiego się nie dowiedziałam ,było jakieś bla,bla,ble , ble z którego konkretnie i jednoznacznie nic nie wynika a kara jest cholerdalna , szczególnie dla emerytów z których wielu marzyło by wysokości 1500 zł emerytury!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • y(2016-11-14 22:34) Zgłoś naruszenie 67

    Obecnie w Polsce jest ok. 900 zespołów ratownictwa bez lekarzy, a tylko ok. 500 z lekarzami lekarze nie chcą , nie muszą ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • asd(2016-11-16 11:21) Zgłoś naruszenie 54

    Jak sie porozmawia z zespolami ratowniczymi to sie nie dziwie ze ccha wystawiqc rwchunki. Babcie potrafia wzywqc zespol do psa mowiac przez telefon o chorym czlonku rodziny... wiekszosc interwencji to tak jak kolejki u lekarza. Przychodza rano babcie i dziadki z osiedla bo juz nzudzilo sie stanie pod blokiem... to dla rozrywki przyjda zeby lekarz um przepisal witaminy bo sie slabo czuja... ile sie nastalem za takimi plotkarami... jej kolezanka wchodiz do lekarza to ona tez wejdzie jak juz jest... te kolejki sa dlatego ze emeryci maja z tego rozrywke, ogladaja seriale i trzeba pogadac o Hance Mostowiak... gdzie sie wiec spotykaja w przychodni. Z tymi kqretkami to samo, ma goraczke i juz jest chora obloznie, czasem specjalnie lekow nie biora zeby karetka przyjechala i ktos sie nimi zajal. No ale to tez wina dizeci ktore w pogoni za kasa rodzicow nie odwirdzaja w ogole.

    Odpowiedz
  • Irena anna(2016-11-18 08:08) Zgłoś naruszenie 47

    Kary finansowe za nieuzasadnione wezwanie karetki. To jakiś absurd. Osoba nie posiadająca wiedzy medycznej nie jest w stanie postawić diagnozy i ocenić czy jest konieczność wezwania karetki. Takiej oceny może dokonać lekarz czy ratownik. Nie można karać ludzi za to, że nie posiadają wiedzy medycznej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ja :)(2016-11-15 22:22) Zgłoś naruszenie 22

    Ja mialam nie jednokrotnie zatkana nerke czy roponercze i przez zabiegi bardzo wysoka goroczke to zawsze po mnie przyjezdzali xd

    Odpowiedz
  • Dea(2016-11-16 17:36) Zgłoś naruszenie 11

    - I dalej nie wiem, kiedy mogę wezwać pogotowie dla swoich niezdolnych do samodzielnej egzystencji :/ Nie wiem, jak ocenić stan zdrowia chorego, aby dyspozytor nie jęczał mi do słuchawki, że pacjent "jest stary" Na szczęście w nieszczęściu, gdy dzwoniłam po pogotowie był to udar, uraz głowy po upadku z zanikiem pamięci. Zawsze przyjeżdżali dość szybko :)

    Odpowiedz