Szkolny konflikt w służbie zdrowia. Pielęgniarki nie chcą 5-letniego liceum branżowego

autor: Klara Klinger, Grzegorz Kowalczyk13.07.2016, 07:56; Aktualizacja: 13.07.2016, 08:22
medycyna, pielęgniarka, badania, pacjent, szpital, zdrowie

Połowa absolwentek studiów pielęgniarskich nie odbiera nawet uprawnień, bo nie mają zamiaru pracować w zawodzie.źródło: ShutterStock

Szykuje się powrót pięcioletniego liceum pielęgniarskiego. To pomysł na szybkie zwiększenie liczby białego personelu. Środowisko ostro protestuje przeciw takim rozwiązaniom.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

 • anonim(2016-07-13 08:59) Zgłoś naruszenie 53

  co do poszerzenia kwalifikacji i wypisywania recept- to prawda, jednak nie wszystkei pielęgniarki w kraju otrzymaly za to podwyzszenie pensji!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • soplica(2016-07-13 09:41) Zgłoś naruszenie 113

  Czy ministrem zdrowia musi być zawsze lekarz? Przecież z założenia ktoś taki nie ma pojęcia jak zarządzać całością systemu. Podobnie jest z dyrektorami szpitali. Głownie lekarze. dlatego pielęgniarki i pozostały personel medyczny są w taki sposób traktowane=niskie wynagrodzenie.

  Odpowiedz
 • drno(2016-07-13 09:52) Zgłoś naruszenie 107

  Syf, chcą zrobić taj jak że zmianami w szkoleniu lekarzy, żeby wykształcenie nie było kompatybilne z zachodnim i żeby tu tyrać za grosze.

  Odpowiedz
 • ew(2016-07-13 17:02) Zgłoś naruszenie 39

  jesteście chore mówie tu o pielęgniarkach, Przed 2000 r każda pielęgniarka skonczyła studium podyplomowe i jeżeli większość kadry ma wiek powyżej 40 lat to częśc tych pielęgniarek ma studium.Czy one były lub są gorsze od Was co skonczyły studia a może chcecie być lekarzami..Do scielenia łózka i innych prac przy chorym jest pielęgniarka a Wy wykonujecie pracę która powinna należeć do lekarza.

  Odpowiedz
 • wer(2016-07-13 17:05) Zgłoś naruszenie 66

  Bardzo dobry pomysł

  Odpowiedz
 • dziadek(2016-07-13 19:39) Zgłoś naruszenie 73

  a ja z txt-u zrozumiałem, że przeciw są panie z tzw izb pielęgniarskich, a to nie jest tożsame z opiną Pań pielęgniarek. Patrząc na działania pań z izb mam wra żenie że reprezentują same siebie i swoje iteresy. Do popreawnego wykonywania zawodu (każdego) potrzebny jest WUS = Wiadomości + Umiejętności + Sprawności Pamiętajmy że nie teoria czyni mistrza tylko p[raktyka. Dlatego nie gloryufikujcie statusu pn: studia.

  Odpowiedz
 • D. Kilańska(2016-07-13 19:47) Zgłoś naruszenie 81

  W obecnych czasach, aby "dogadać się" dla dobra pacjenta trzeba być zespołem, który odbiera na tych samych "falach" to co było poprzednio się nie sprawdziło i nie jest już na miarę naszych czasów. Doświadczenia innych krajów pokazały, że wyższe wykształcenia pielęgniarek przynosi wymierne korzyści dla pacjentów, pielęgniarki są zmotywowane do dalszego kształcenia. Nie jest to obojętne dla bezpieczeństwa pacjentów, dlatego inwestycja w wykształcenie pielęgniarek jest kluczowa. Bez partnerstwa nie będzie mowy o skoordynowanej opieki.

  Odpowiedz
 • Pielęgniarka B.(2016-07-13 21:23) Zgłoś naruszenie 105

  Jestem pielęgniarką po Licem Medycznym pracuje w zawodzie 30 lat i nie uważam bym była gorzej wykształcona od pielęgniarki z tytułem magistra przed nazwiskiem. Dziwi mnie że , przewodnicząca Dargiewicz dzieli pielęgniarki Obecnie do wykonywania zawodu potrzebny jest dyplom ja go mam , a z moich doświadczeń i obserwacji wynika ze wśród nas pielęgniarek coraz więcej,, magisterek" a do zwykłych czynności pielęgnacyjnych przy pacjencie nie ma kto podejść (pani magister nie wypada) Od 2004 roku nie ma Liceów Medycznych stąd konieczność uzyskiwania tytułu Licencjata .Mam wrażenie, ze po raz kolejny pani Dargiewicz przedstawia li tylko swoje stanowisko , przykre to niestety

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • darmowe 2 letnie studia pomostowe,nic nie wnoszą a(2016-07-14 07:51) Zgłoś naruszenie 43

  tymbardziej magisterki,tego zawodu trzeba uczyć własnie w 5 letnim liceum,równoważnym do technikum i zakończonym państwowym egzaminem dającym kwalifikację do wykonywania zawodu,do tego szereg kierunków policealnych kształcących w specjalizacji.......

  Odpowiedz
 • Sokolew(2016-07-14 08:12) Zgłoś naruszenie 25

  To co się sprawdzało od dziesiątek lat urzędnicy UE pomieniali ze szkodą dla pacjentów. Praktyka i Boża iskra czyni mistrza w każdym zawodzie, a nie tytuł magistra - widzą o tym dobrze nasi pracodawcy.

  Odpowiedz
 • PIELĘGNIARKA(2016-07-15 12:58) Zgłoś naruszenie 20

  Irytuje mnie to jak nas minister nazywa pielęgniarki pomocnikami lekarza. Granda. Ja i moje koleżanki pielęgniarki nie czujemy się żadnymi pomocnikami. Dziwę się, ze nasza przewodnicząca tego nie prostuje. Po drugie nadal uważam, że nie jestem siostrą tylko pielęgniarką. Jak czułby się lekarz gdyby do niego mówiono, ESKULAPI?

  Odpowiedz
 • PIELĘGNIARZ(2016-08-01 19:54) Zgłoś naruszenie 50

  Na brakujące pielęgniarki - wprowadźmy licea medyczne Na brakujących lekarzy - utwórzmy szkoły felczerów medycznych:-) Problemem pielęgniarek na całym świecie nie jest poziom wykształcenia tylko trudne warunki pracy i żenujące warunki płacy, które godzą w godność człowieka. Zawód pielęgniarki będzie atrakcyjny - jeśli zarobki będą atrakcyjne. Szereg czynności pielęgniarki wykonują za lekarzy - wtedy cieszą się ich uznaniem... Wciąż jednak zapomina się, że lekarz, pielęgniarka, położna czy fizjoterapeuta - to stanowiska równorzędne, które powinny się uzupełniać dla dobra pacjenta. Trudno oczekiwać od 15-latki, że świadomie jest w stanie wybrać zawód na całe swoje życie; stąd na świecie pomysł aby kształcenie pielęgniarek odbywało się na poziomie szkoły wyższej (tak jak wszystkie pozostałe zawody zaufania publicznego). Nikt nie umniejsza absolwentom liceów medycznych (wielu z nich dziś jest licencjatami, magistrami czy doktorami) - byli świetnie przygotowani do realizacji zadań zawodowych. Pan Minister myśli, że pielęgniarki po szkole średniej będą miały mniejsze oczekiwania finansowe... - myli się - wiele pielęgniarek, które strajkują są absolwentkami liceów medycznych - wychodzą na ulice, czy też odchodzą z zawodu nie dlatego że są słabo przygotowane do zawodu i mają kompleksy w stosunku do magistrów piel - tylko dlatego, że po ponad 20-letnim stażu pracy nadal nie mają czasu dla rodziny a ich sytuacja ekonomiczna pozostawia wiele do życzenia.... Pielęgniarki łatwo skłócić - ale dziś nie potrzeba nam konfliktu wewnątrz zawodowego. Musimy mówić jednym głosem - LICEA MEDYCZNE NIE ROZWIĄŻĄ PROBLEMÓW ZWIĄZANYCH Z BRAKIEM KADRY. PIELĘGNIARKI MUSZĄ ZARABIAĆ GODNIE - co to znaczy... punkt widzenia zależy od punktu siedzenia... ale zawód zaufania publicznego, który wykonujemy powinien być wyceniony na poziomie co najmniej 1,85 minimalnej płacy - to oznacza, że minimalna płaca zasadnicza pielęgniarki brutto w tym roku powinna wynosić nie mnie niż 3422,50 zł brutto a w przyszłym roku nie mniej niż 3700,00 zł brutto --> czy to dużo... nie jest to dużo... ale do celowo dążyłoby do optimum (skoro dziś płaca minimalna to 1850,00 zł brutto a od przyszłego roku 2000,00 zł brutto - może warto dostrzec ile trudu kosztuje uzyskanie kwalifikacji pielęgniarki i zacząć godnie to wyceniać).

  Odpowiedz
 • mgdhtfgvb(2016-08-18 21:26) Zgłoś naruszenie 21

  uważam że pielęgniarki po liceum są lepiej przygotowane do pracy , miały więcej praktyki które były pod nadzorem przez osoby do tego powołane,a weźmy pod uwagę choćby ratowników którzy mają praktyki samopas, i karzą pielęgniarką na dyżurach uczyć np. zakładania wenflonów itp, różnych zabiegów,a do których tak na prawdę nie mamy prawnego zezwolenia , i wykonujemy to za darmo

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Mi mi (2016-09-18 14:36) Zgłoś naruszenie 31

  Dlaczego teraz jak jest robione coś w kierunku aby pielęgniarek było więcej one tego nie chcą czy pielęgniarka po LO jest gorsza od magistra nie sądzę Pielęgniarki czego wy chcecie a pacjent czy mu odnieśie basen pielęgniarka po LO czy mg wierzcie mi nie zrobi na nim żadnego wrażenia

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane