Pacjenci w całej Polsce będą mogli skorzystać z nowej formy rejestracji do lekarzy. 24 sierpnia 2024 r. startuje bowiem centralna e-rejestracja, która ma uprościć i przyspieszyć dostęp do leczenia. Początkowo będziemy mogli zapisać się przez e-rejestrację na trzy usługi. O jakie świadczenia chodzi? Jak korzystać z centralnej e-rejestracji?

Od 24 sierpnia 2024 roku pacjenci zyskają nowe możliwości rejestracji do lekarzy dzięki centralnej e-rejestracji. System ten ma na celu usprawnienie procesu zapisów, skrócenie czasu oczekiwania oraz umożliwienie zdalnego zarządzania wizytami. Wprowadzenie pilotażu to pierwszy krok ku obowiązkowej e-rejestracji, która docelowo ma objąć wszystkie placówki medyczne w Polsce. Na jakich zasadach ma działać e-rejestracja?

Centralna e-rejestracja do lekarzy od 24 sierpnia 2024

24 sierpnia 2024 roku w życie wchodzi rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące uruchomienia centralnej elektronicznej rejestracji na wybrane świadczenia medyczne. Zostało ono opublikowane 9 sierpnia w Dzienniku Ustaw. To rozwiązanie ma na celu usprawnienie procesu zapisów do specjalistów i na badania, a także skrócenie czasu oczekiwania na wizytę. Pilotaż obejmie jedynie kilka wybranych usług medycznych.

Cyfryzacja jest priorytetem działania Ministerstwa Zdrowia, gdyż uważamy rozwój systemów e-zdrowia za przyszłość. Wdrożenie centralnej e-rejestracji wymaga jednak istotnych zmian na poziomie ustawowym, jak też pewności, że odbiorcy systemu będą do tego przygotowani – podkreślił wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia w maju.

Jakie usługi obejmuje pilotaż centralnej e-rejestracji?

W ramach pilotażu centralnej e-rejestracji, który potrwa od 24 sierpnia 2024 roku do 31 października 2025 roku, pacjenci będą mogli skorzystać z nowego sposobu zapisów do lekarza na następujące usługi:

  • wizyty u kardiologa;
  • badania profilaktyczne w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy (mammografia i cytologia);
  • badania profilaktyczne w ramach programu profilaktyki raka piersi.

Pilotaż będzie realizowany w dwóch fazach: przygotowanie i realizacja, a następnie ewaluacja.

Cele centralnej e-rejestracji. Jak pacjenci skorzystają na zmianach?

Ministerstwo Zdrowia wyznaczyło kilka kluczowych celów dla nowego systemu e-rejestracji, które mają docelowo poprawić dostępność do usług medycznych:

  • możliwość samodzielnego wyszukiwania dostępnych terminów przez pacjenta;
  • prowadzenie centralnej kolejki na wybrane świadczenia;
  • możliwość dokonywania zgłoszeń centralnych i ich późniejszej modyfikacji;
  • udostępnianie przez placówki harmonogramów przyjęć dla Centrum e-Zdrowia;
  • możliwość rezygnacji z wizyty lub zmiany jej terminu;
  • dostępność zgłoszeń w dowolnej placówce uczestniczącej w pilotażu.

Dzięki tym funkcjom pacjenci będą mogli zdalnie zarządzać swoimi wizytami, co zwiększy elastyczność i wygodę korzystania z opieki zdrowotnej.

Centralna e-rejestracja 2024. Jak się zapisać na wizytę? Sposoby

Pacjenci będą mieli kilka sposobów na zapisanie się na wizytę u lekarza lub badanie objęte programem pilotażowym. Możliwości te obejmują:

  • zgłoszenie za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP);
  • bezpośrednią rejestrację u realizatora programu pilotażowego – osobiście, telefonicznie lub z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej;
  • zgłoszenie w dowolnym punkcie medycznym, jeśli świadczeniodawca oferuje taką możliwość.

Te same metody będą dostępne także przy zmianie terminu wizyty lub rezygnacji z niej. Ważne jest, aby zgłoszenia telefoniczne i osobiste były dokonywane w godzinach pracy placówek.

Centralna e-rejestracja 2024. Jak dokonać wyboru wizyty?

Jak zapewnia ministerstwo, system e-rejestracji pozwala pacjentom na dopasowanie wizyty do ich potrzeb. Przy dokonywaniu zgłoszenia pacjent lub osoba trzecia mogą określić preferencje, takie jak:

  • termin wizyty;
  • wybór placówki realizującej program;
  • zakres terytorialny – województwo, miasto, odległość od lokalizacji;
  • wybór konkretnego pracownika medycznego (jeśli system na to pozwala);
  • sposób udzielenia świadczenia – osobisty lub zdalny;
  • priorytet w kolejce, jeśli pacjent ma prawo do korzystania ze świadczeń poza kolejnością.

Dzięki temu pacjenci będą mogli zawęzić listę lekarzy i placówek do tych, które konkretnie spełniają ich wymagania i wybrać spośród nich najlepszą opcją.

Centralna e-rejestracja: Docelowo obowiązkowa

Choć centralna e-rejestracja zaczyna jako pilotaż, Ministerstwo Zdrowia planuje, aby od połowy 2025 roku stała się obowiązkowa dla wszystkich placówek medycznych.

Rozpoczynamy konsultacje zmian ustawowych sankcjonujących centralną rejestrację jako narzędzie obligatoryjne od kwietnia 2025 roku, szykując się na naturalne wyjście z pilotażu - podsumował wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia w maju 2024 r.

Pilotaż rozpocznie się od kardiologii oraz profilaktyki raka piersi i szyjki macicy. Budżet projektu wynosi 56 mln zł i zostanie wykorzystany na szkolenia oraz rozwój infrastruktury. Mimo że poprzedni pilotaż zakończył się niepowodzeniem, tym razem Ministerstwo liczy na lepsze wyniki, dzięki zaawansowanej fazie przygotowawczej.

Poprzedni pilotaż e-rejestracji, który miał miejsce za czasów Adama Niedzielskiego (od czerwca 2022 r. do marca 2023 r.), zakończył się niepowodzeniem. Spośród 66 zgłoszonych placówek, zakwalifikowano 29, ale aż 18 z nich od razu wycofało się z programu ze względu na trudności z dostosowaniem się do jego wymogów.