statystyki

Leczenie dzieci kosztuje dużo więcej niż dorosłych. Wyceny procedur są zaniżane nawet o jedną trzecią

autor: Aleksandra Kurowska02.06.2016, 07:26; Aktualizacja: 02.06.2016, 08:06
Przedstawicielka strajkujących pielęgniarek Magdalena Nasiłowska

Przedstawicielka strajkujących pielęgniarek Magdalena Nasiłowska. Do opieki nad najmłodszymi potrzeba więcej pielęgniarek i lepszego sprzętu diagnostycznego.źródło: PAP
autor zdjęcia: Jakub Kamiński

Leczenie dzieci kosztuje dużo więcej niż dorosłych. Tymczasem wyceny procedur są zaniżane nawet o jedną trzecią. Pielęgniarki z Centrum Zdrowia Dziecka odrzuciły wczoraj propozycje 250 zł brutto podwyżki. Strajk trwa już ponad tydzień. Ale nawet gdyby dyrekcji szpitala i resortowi zdrowia udało się ugasić ten pożar, bez zmian systemowych pediatria będzie kuleć coraz bardziej. Nakłady na nią są za niskie nawet o 25–30 proc. – twierdzą lekarze.

O tym, że świadczenia dla dzieci często rozliczane są poniżej kosztów, wiadomo od kilkunastu lat. Kolejni ministrowie zdrowia dostawali sygnały w tej sprawie. I nic nie robili.

– Pediatria to wiele różnych dziedzin, w całej Polsce jest niedofinansowana. Wielokrotnie apelowaliśmy, by zwiększyć na nią nakłady – zżyma się Piotr Nowicki, dyrektor Szpitala Klinicznego PSK nr 1 we Wrocławiu. – W ostatnich latach nic się nie zmieniło. Świadczenia ogólnopediatryczne są bardzo mocno niedoszacowane – potwierdza prof. Teresa Jackowska, konsultant krajowy ds. pediatrii i ordynator oddziału pediatrycznego Szpitala Bielańskiego. O ile konkretnie, trudno jej powiedzieć. – Takie wyliczenia to zadanie agencji taryfikacji – mówi. Ale na tyle, że nawet sprawnie zarządzane oddziały mają wręcz żadne szanse, by się zbilansować.

Ustalając wyceny – jak twierdzą pediatrzy – zakładano, że dziecko potrzebuje mniej leków i – w odróżnieniu od seniorów – rzadko ma kilka chorób naraz. Gdy w 2008 r. weszły rozliczenia świadczeń medycznych według jednorodnych grup pacjentów, wysokospecjalistyczne procedury, takie jakie realizuje m.in. CZD, zostały wycenione w wielu przypadkach tak samo jak dla dorosłych.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • GOSC(2016-06-02 09:14) Zgłoś naruszenie 00

    W Polsce jest za dużo łóżek pediatrycznych. Zlikwidowanie niektórych poprawiłoby tzw.niedobór pielęgniarek

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane