statystyki

Leczenie dzieci kosztuje dużo więcej niż dorosłych. Wyceny procedur są zaniżane nawet o jedną trzecią

autor: Aleksandra Kurowska02.06.2016, 07:26; Aktualizacja: 02.06.2016, 08:06
Przedstawicielka strajkujących pielęgniarek Magdalena Nasiłowska

Przedstawicielka strajkujących pielęgniarek Magdalena Nasiłowska. Do opieki nad najmłodszymi potrzeba więcej pielęgniarek i lepszego sprzętu diagnostycznego.źródło: PAP
autor zdjęcia: Jakub Kamiński

Leczenie dzieci kosztuje dużo więcej niż dorosłych. Tymczasem wyceny procedur są zaniżane nawet o jedną trzecią. Pielęgniarki z Centrum Zdrowia Dziecka odrzuciły wczoraj propozycje 250 zł brutto podwyżki. Strajk trwa już ponad tydzień. Ale nawet gdyby dyrekcji szpitala i resortowi zdrowia udało się ugasić ten pożar, bez zmian systemowych pediatria będzie kuleć coraz bardziej. Nakłady na nią są za niskie nawet o 25–30 proc. – twierdzą lekarze.

O tym, że świadczenia dla dzieci często rozliczane są poniżej kosztów, wiadomo od kilkunastu lat. Kolejni ministrowie zdrowia dostawali sygnały w tej sprawie. I nic nie robili.

– Pediatria to wiele różnych dziedzin, w całej Polsce jest niedofinansowana. Wielokrotnie apelowaliśmy, by zwiększyć na nią nakłady – zżyma się Piotr Nowicki, dyrektor Szpitala Klinicznego PSK nr 1 we Wrocławiu. – W ostatnich latach nic się nie zmieniło. Świadczenia ogólnopediatryczne są bardzo mocno niedoszacowane – potwierdza prof. Teresa Jackowska, konsultant krajowy ds. pediatrii i ordynator oddziału pediatrycznego Szpitala Bielańskiego. O ile konkretnie, trudno jej powiedzieć. – Takie wyliczenia to zadanie agencji taryfikacji – mówi. Ale na tyle, że nawet sprawnie zarządzane oddziały mają wręcz żadne szanse, by się zbilansować.

Ustalając wyceny – jak twierdzą pediatrzy – zakładano, że dziecko potrzebuje mniej leków i – w odróżnieniu od seniorów – rzadko ma kilka chorób naraz. Gdy w 2008 r. weszły rozliczenia świadczeń medycznych według jednorodnych grup pacjentów, wysokospecjalistyczne procedury, takie jakie realizuje m.in. CZD, zostały wycenione w wielu przypadkach tak samo jak dla dorosłych.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • GOSC(2016-06-02 09:14) Zgłoś naruszenie 00

    W Polsce jest za dużo łóżek pediatrycznych. Zlikwidowanie niektórych poprawiłoby tzw.niedobór pielęgniarek

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane