Leczenie uzdrowiskowe przysługuje pacjentowi na podstawie skierowania od lekarza. Przy czym musi być ono potwierdzone przez właściwy oddział wojewódzki NFZ. Dokonując potwierdzenia, fundusz m.in. określa rodzaj leczenia lub rehabilitacji uzdrowiskowej, a także wskazuje zakład, do którego wyjedzie kuracjusz. Ponadto decyduje o dacie i okresie kuracji. Zdaniem poprzedniej rzecznik praw obywatelskich prof. Ireny Lipowicz taki zakres decyzji wykracza poza upoważnienie ustawowe.
Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej minister rozporządzeniem określa m.in. tryb potwierdzania skierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową oraz wzór tego skierowania. Według RPO ustalenie w rozporządzeniu warunków i zakresu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej – bez jakichkolwiek wskazówek zawartych w ustawie – należało uznać za niekonstytucyjne.
Dlatego Lipowicz skierowała do TK wniosek dotyczący rozporządzenia ministra zdrowia z lipca 2011 r. w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową (Dz.U. z 2011 r. nr 142, poz. 835).
Trybunał Konstytucyjny nie podzielił jednak opinii o niekonstytucyjności przepisów.
– W jego ocenie stanowisko wnioskodawcy jest nieprzekonujące z punktu widzenia wykładni językowej i celowościowej zakwestionowanego przepisu. Jest także nie do zaakceptowania z punktu widzenia jego praktycznych konsekwencji – uzasadniała orzeczenie TK sędzia Małgorzata Pyziak-Szafnicka.
Stwierdziła ona także, że wskazanie zakładu leczniczego i terminu leczenia determinuje okoliczności, w których leczenie w konkretnym przypadku jest przeprowadzone. A to nie to samo, co ustalanie warunków udzielania świadczeń zdrowotnych w rozumieniu konstytucji, ponieważ okoliczności leczenia nie wpływają na zakres świadczeń i nie oddziałują na dostęp do tych świadczeń. Trybunał wskazał też, że zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej do odmowy potwierdzenia skierowania nie stosuje się przepisów kodeksu postępowania administracyjnego. Więc zarzut o pozaustawowej formie wyłączenia możliwości odwołania od decyzji jest chybiony.
– Wyłączenie to wynika wprost z ustawy – wskazała sędzia Pyziak-Szafnicka.
2 lata tyle co najmniej trzeba czekać na leczenie sanatoryjne finansowane przez NFZ
400 tys. tyle osób co roku wyjeżdża do sanatoriów na koszt NFZ
ORZECZNICTWO
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 26 kwietnia 2016 r., sygn. akt U 1/15. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia