Planuję zmienić lekarza rodzinnego, obawiam się jednak, że to skomplikowany proces. Nie jestem też pewna, czy Narodowy Fundusz Zdrowia nie naliczy mi za to opłaty – pisze pani Agnieszka. – Nie wiem również, jak sprawdzić, czy zmiana lekarza przebiegła prawidłowo – dodaje.
Procedury zmiany lekarza nie są dla pacjentów skomplikowane. Osoba, która albo dobrowolnie, albo obowiązkowo opłaca składki na ubezpieczenie zdrowotne, ma prawo do wyboru placówki medycznej, w której będzie korzystała z podstawowej opieki zdrowotnej. Co więcej, może wybrać swojego lekarza pierwszego kontaktu spośród zatrudnionych w tej placówce i posiadających tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny rodzinnej, medycyny ogólnej lub w dziedzinie chorób wewnętrznych. To ostatnie zastrzeżenie jest istotne, bowiem lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej nie może być chociażby laryngolog, alergolog ani dermatolog, jeśli dodatkowo nie legitymuje się wspomnianym wcześniej tytułem.
Dokonanie wyboru odbywa się poprzez wypełnienie i złożenie w danej placówce medycznej deklaracji. W dokumencie podaje się swoje dane osobowe i własnoręcznym podpisem oświadcza, że świadomie wybieramy konkretną przychodnię oraz zatrudnionego w niej lekarza pierwszego kontaktu. Część placówek umożliwia wypełnienie deklaracji online. Taki dokument należy jednak następnie wydrukować, opatrzyć własnoręcznym podpisem i zanieść do wybranej przez siebie przychodni. Po otrzymaniu prawidłowo wypełnionej deklaracji nowo wybrana placówka medyczna sama poinformuje NFZ o dokonanej przez pacjenta zmianie. W konsekwencji fundusz wykreśli ubezpieczonego od poprzedniego lekarza i przepisze go do nowego.
Zmiana wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej jest bezpłatna, jeśli odbywa się – niezależnie od przyczyny – nie częściej niż trzy razy w roku kalendarzowym albo jeśli jej powodem jest zmiana miejsca zamieszkania pacjenta lub zaprzestanie udzielania świadczeń przez daną placówkę medyczną albo lekarza. W każdym innym przypadku dokonanie modyfikacji kosztuje pacjenta 80 zł. Wnosi się ją na rachunek właściwego miejscowo oddziału wojewódzkiego NFZ.
Jeśli chodzi o skontrolowanie, czy wszystkie formalności zostały dopełnione, to ubezpieczony może to sprawdzić bezpłatnie na swoim koncie w zintegrowanym informatorze pacjenta (www.zip.nfz.gov.pl). Po zarejestrowaniu się w systemie można zobaczyć w zakładce „Deklaracje POZ”, do jakiego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej jest się przypisanym. Ale uwaga! Informacje w systemie mogą pojawić się z pewnym opóźnieniem względem momentu, w którym pacjent zmienił medyka.
Podstawa prawna
Art. 28, 55 ust. 2a ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 581 ze zm.).