Po materiale, w którym alarmowaliśmy, że ratownicy medyczni udzielają pomocy na własną odpowiedzialność, przyspieszyły prace nad rozporządzeniem dotyczącym ich kompetencji. Poprzednie przepisy wykonawcze wygasły z końcem 2015 r. (ze względu na to, że ustawa o ratownictwie była nowelizowana), a nowe nie powstały na czas, co spowodowało groźną lukę prawną. W połowie karetek jeżdżą już sami ratownicy bez lekarzy. Nie mając zaś określonych uprawnień, nie powinni pacjentom podawać nawet leków, nie wspominając o bardziej skomplikowanych czynnościach.
Resort zdrowia jeszcze niedawno twierdził, że rozporządzenie ma wejść w życie na przełomie marca i kwietnia 2016 r., ale są szanse, że nastąpi to wcześniej. Projekt trafił do skróconych 21-dniowych konsultacji. – Dobrze, że ukazał się szybciej, niż się spodziewano. Widać, że ministrowi zdrowia zależy, by jak najszybciej rozwiązać nasze problemy – komentuje Wojciech Werbicki, przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego.
Na razie ratownik, wykonując inne czynności medyczne, ryzykuje, że niezadowolony pacjent lub jego bliscy zarzucą mu przekroczenie kompetencji. – Słuszność takich roszczeń lub jej brak w każdym wypadku będzie oceniana indywidualnie, ale powstałe wątpliwości mogą działać na niekorzyść ratowników medycznych – uważa Karolina Kolary z kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy.