statystyki

Ratownicy medyczni nadal bez rozporządzenia

autor: Aleksandra Kurowska15.03.2016, 07:30; Aktualizacja: 15.03.2016, 09:30
Przepisów zabrakło, ponieważ pod sam koniec kadencji przyjęto poselski projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Przepisów zabrakło, ponieważ pod sam koniec kadencji przyjęto poselski projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.źródło: Bloomberg

Od stycznia ratownicy medyczni pracują na własne ryzyko, bo nie ma rozporządzenia regulującego zakres ich kompetencji. W zeszłym tygodniu zakończyły się konsultacje projektu brakującego aktu prawnego.

Miał być przyjęty jak najszybciej, jednak ze względu na rozbieżność uwag zgłaszanych przez różne środowiska resort zdrowia postanowił zwołać konferencję uzgodnieniową i spróbować – choć w części kwestii – osiągnąć kompromis. To wydłuży prace. Termin tego spotkania nie jest jeszcze znany.

– Rozporządzenie jest bardzo potrzebne. Mamy próżnię prawną i ratownicy teoretycznie nie mogą wykonywać czynności medycznych – mówi Konrad Pszczołowski, ekspert medycyny ratunkowej z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wtedy połowa karetek – bo w tylu nie ma lekarzy – zajmowałaby się tylko transportowaniem pacjentów do szpitali. Ratownicy pracują „po staremu”, ale narażają się na to, że np. niezadowolony pacjent pozwie ich i zakwestionuje legalność ich działania.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane