statystyki

Sanatoria: Internista po kursie zaopiekuje się kuracjuszem

autor: Beata Lisowska18.11.2015, 08:29; Aktualizacja: 18.11.2015, 10:30
sanatorium-uzdrowisko-emeryci

Zmiana przepisów ucieszyła nie tylko placówki medyczne, lecz także gminy uzdrowiskoweźródło: ShutterStock

Sanatoria dla osób dorosłych będą mogły zatrudniać internistów. To pomysł resortu zdrowia na braki kadrowe wśród lekarzy.

Od dziś zmienia się definicja lekarza uzdrowiskowego dla osób dorosłych. Może być nim już nie tylko specjalista, lekarz z I stopniem specjalizacji lub w trakcie zdobywania specjalizacji w dziedzinie balneologii czy rehabilitacji, lecz także specjalista chorób wewnętrznych lub medyk ze specjalizacją I stopnia z interny. Przy czym warunkiem podjęcia pracy w sanatorium przez internistę będzie ukończenie kursu z podstaw balneologii. Taka m.in. zmiana została wprowadzona w rozporządzeniu ministra zdrowia z 15 października 2015 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 1779), które wchodzi dziś w życie.

Ponadto – zgodnie z tym aktem prawnym – w uzdrowiskowym leczeniu sanatoryjnym dzieci i dorosłych, rehabilitacji uzdrowiskowej dorosłych w sanatorium uzdrowiskowym oraz uzdrowiskowym leczeniu ambulatoryjnym, Ministerstwo Zdrowia wprowadziło możliwość udzielania świadczeń przez lekarza z I stopniem specjalizacji w dziedzinie klinicznej tożsamej lub pokrewnej z kierunkiem leczniczym uzdrowiska. I również w takim przypadku taki medyk będzie mógł zostać zatrudniony w sanatorium, o ile wcześniej ukończy kurs z podstaw balneologii.

Zmiana przepisów ucieszyła nie tylko placówki medyczne, lecz także gminy uzdrowiskowe, bo one od dłuższego czasu wnioskowały o nowelizację rozporządzenia w tym kierunku. Powód? Z powodu braków specjalistów sanatoriom groziło ograniczenie liczby wykonywanej świadczeń. Przy czym problem dotyczy przede wszystkim balneologów. W całym kraju jest zaledwie 660 takich specjalistów, z czego zawód wykonuje tylko 577 z nich.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane