Kiedy stan zdrowia wymaga leczenia w sanatorium, trzeba spełnić określone warunki. Oto procedury, które umożliwiają wyjazd z NFZ.
.
1 W Polsce istnieją 44 uzdrowiska. Do każdego czeka kolejka pacjentów. "Skierowanie podlega weryfikacji co 18 (osiemnaście) miesięcy od daty wystawienia. Jeżeli w tym czasie leczenie nie zostało rozpoczęte, NFZ odsyła skierowanie do świadczeniodawcy, który je wystawił - w celu ponownej weryfikacji" - informuje NFZ. W przypadku negatywnej weryfikacji, lekarz wystawiający skierowanie zawiadamia o tym fakcie zarówno Ciebie, jak i właściwy oddział NFZ (w ciągu 30 (trzydziestu) dni od dnia otrzymania skierowania). Skierowanie, które zostało pozytywnie zweryfikowane przez lekarza, powinno zostać przesłane w ciągu 30 (trzydziestu) dni od dnia otrzymania z powrotem do oddziału NFZ, gdzie zostanie ono poddane ponownej ocenie. w przypadku, kiedy jest ona pozytywna, nie tracisz swojego miejsca na liście oczekujących.
ShutterStock
2
Prawo do korzystania z sanatorium przysługuje nie częściej niż raz w roku.
Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym trwa 21 dni i jest bezpłatny. Osoba pracująca otrzymuje w tym czasie zwolnienie lekarskie. Pobyt dziecka trwa 27 dni.
Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym trwa 21 (dwadzieścia jeden) dni. Pobyt dziecka jest bezpłatny, natomiast pobyt osoby pracującej jest częściowo odpłatny. Osoba pracująca odbywa go w ramach urlopu wypoczynkowego.
Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym na rehabilitacji uzdrowiskowej trwa 28 (dwadzieścia osiem) dni, jest bezpłatny i odbywa się w ramach zwolnienia lekarskiego.
Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym na rehabilitacji uzdrowiskowej trwa 28 (dwadzieścia osiem) dni, jest częściowo odpłatny i odbywa się w ramach urlopu wypoczynkowego.
Uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne dorosłych i dzieci trwa od 6 do 18 (od sześciu do osiemnastu) dni.
ShutterStock
3 Przed wyjazdem konieczne jest zrobienie niezbędnych badań, na które skierowania wystawi lekarz. Do skierowania potrzebny będzie wynik OB, morfologii krwi, moczu, RTG klatki piersiowej, EKG i zaświadczenie o chorobie, która ma być leczona. Do tego potrzebny będzie dowód osobisty, dowód ubezpieczenia i ewentualnie dokumentacja medyczna.
ShutterStock
4
Każdy pacjent przebywający w sanatorium uzdrowiskowym ponosi koszt zakwaterowania i wyżywienia. Wysokość opłaty za jeden dzień pobytu pacjenta dla turnusów trwających 21 oraz 28 dni zależy od standardu pokoju. Wysokość tych opłat nie jest dowolna, ale ściśle określona przez Ministra Zdrowia.
NFZ nie ponosi:
kosztów przejazdu na leczenie uzdrowiskowe i z leczenia uzdrowiskowego;
kosztów częściowej odpłatności za wyżywienie i zakwaterowanie w sanatoriach uzdrowiskowych;
kosztów wyżywienia i zakwaterowania podczas korzystania z leczenia ambulatoryjnego;
kosztów pobytu opiekuna pacjenta;
dodatkowych obowiązujących w miejscu położenia zakładu opłat, np. opłat klimatycznych;
kosztów zabiegów przyrodoleczniczych i rehabilitacyjnych, niezwiązanych z chorobą podstawową, która jest bezpośrednią przyczyną skierowania na leczenie uzdrowiskowe.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję