statystyki

Prokurator generalny: Tryb kierowania do sanatorium zgodne z konstytucją

autor: Beata Lisowska06.11.2015, 07:26; Aktualizacja: 06.11.2015, 08:04
sanatorium-uzdrowisko-emeryci

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pobyt w sanatorium przysługuje pacjentowi na podstawie skierowania od lekarza, które musi być potwierdzone przez oddział wojewódzki NFZźródło: ShutterStock

Tryb kierowania na leczenie uzdrowiskowe jest zgodny z ustawą zasadniczą – uważa prokurator generalny w stanowisku przesłanym do Trybunału Konstytucyjnego.

W marcu 2015 r. skargę do TK wniosła prof. Irena Lipowicz, ówczesna rzecznik praw obywatelskich. Powodem jej wątpliwości był par. 4 ust. 2 rozporządzeniu ministra zdrowia z 7 lipca 2011 r. w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową (Dz.U. nr 142, poz. 835).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pobyt w sanatorium przysługuje pacjentowi na podstawie skierowania od lekarza, które musi być potwierdzone przez oddział wojewódzki NFZ. Jednak, dokonując zatwierdzenia, fundusz m.in. określa rodzaj leczenia, wskazuje zakład, do którego wyjedzie kuracjusz, a także decyduje o dacie i okresie kuracji. Zdaniem RPO tym samym nadużywa uprawnień.

Przy czym winowajcą całego zamieszania jest minister zdrowia, który w wydanym przez siebie rozporządzeniu upoważnił NFZ do ustalenia szczegółowych warunków, w jakim ma być realizowane świadczenie. Tym samym – jak podkreśliła prof. Lipowicz – przekroczył uprawnienia, ustawodawca upoważnił bowiem szefa resortu tylko do określenia trybu kierowania na leczenie uzdrowiskowe.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • merka(2015-11-06 18:39) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko jest jeden szkopul dlaczego lekarz jednemu vvypisuje do sanatorium co rok tylko vvroci z sanatoriu i juz leci do lekarz po nastepne skierovvanie a zdrovve to ma jurne Inny obyvvatel chory napravvde nigdy nie dostal skierovvania chociaz chory z przepracovvania Tym rzecznik povvinna sie zajac Bo lekarze vvypisuja skierovvania po znajomosci z pryvvatnych gabinetovv na koszt ZUSu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane