Dzieci z wypadków będą szybciej leczone

autor: Beata Lisowska12.11.2015, 07:36; Aktualizacja: 12.11.2015, 08:27

Ośrodek, który chce kompleksowo leczyć dzieci z wypadków, musi zapewnić gotowość przez całą dobę zespołu specjalistów oraz dostęp do badań diagnostycznych. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie centrum urazowego dla dzieci przekazanego do konsultacji społecznych.

Centrum musi zatrudniać zespół lekarzy (trauma team) mających tytuł specjalisty z medycyny ratunkowej, chirurgii dziecięcej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, neurochirurgii oraz anestezjologii i intensywnej terapii. Spośród nich dyrektor szpitala wybierze każdorazowo imienny skład lekarzy i wyznaczy kierownika zespołu. Na nim będzie spoczywać odpowiedzialność za ostateczne decyzje podejmowane przez zespół co do diagnostyki i leczenia małego pacjenta po urazie. Ponadto w zależności od rodzaju obrażeń w skład zespołu będzie można powołać specjalistę z dziedzin medycyny innych niż wymienione w rozporządzeniu.

Centrum będzie miało też obowiązek spełnić konkretne wymogi w zakresie sprzętu medycznego. W swojej strukturze musi mieć czynną całą dobę pracownię endoskopii diagnostycznej i zabiegowej. Ma także zapewnić pacjentom dostęp do całodobowego wykonywania badań diagnostycznych. Niezbędne będą także posiadanie łączności m.in. z pogotowiem lotniczym i centrami krwiodawstwa, a także możliwość dokonywania konsultacji telemedycznych.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane