Ośrodek, który chce kompleksowo leczyć dzieci z wypadków, musi zapewnić gotowość przez całą dobę zespołu specjalistów oraz dostęp do badań diagnostycznych. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie centrum urazowego dla dzieci przekazanego do konsultacji społecznych.
Centrum musi zatrudniać zespół lekarzy (trauma team) mających tytuł specjalisty z medycyny ratunkowej, chirurgii dziecięcej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, neurochirurgii oraz anestezjologii i intensywnej terapii. Spośród nich dyrektor szpitala wybierze każdorazowo imienny skład lekarzy i wyznaczy kierownika zespołu. Na nim będzie spoczywać odpowiedzialność za ostateczne decyzje podejmowane przez zespół co do diagnostyki i leczenia małego pacjenta po urazie. Ponadto w zależności od rodzaju obrażeń w skład zespołu będzie można powołać specjalistę z dziedzin medycyny innych niż wymienione w rozporządzeniu.
Centrum będzie miało też obowiązek spełnić konkretne wymogi w zakresie sprzętu medycznego. W swojej strukturze musi mieć czynną całą dobę pracownię endoskopii diagnostycznej i zabiegowej. Ma także zapewnić pacjentom dostęp do całodobowego wykonywania badań diagnostycznych. Niezbędne będą także posiadanie łączności m.in. z pogotowiem lotniczym i centrami krwiodawstwa, a także możliwość dokonywania konsultacji telemedycznych.
Do centrum mają trafiać najmłodsi z urazami wielonarządowymi. Będą tam także przewożone dzieci z wypadków, w których zginęła inna osoba, nawet jeśli pozornie nie odniosły żadnych obrażeń.
W Polsce ma powstać 12 takich ośrodków, głównie przy dziecięcych szpitalach klinicznych. – Wydaje się, że 12 centrów urazowych dla dzieci to liczba wystarczająca, aby zapewnić możliwość szybkiego udzielenia pomocy na terenie całego kraju. Osiem z nich jest już gotowych do szybkiego rozpoczęcia działalności. Jedyny problem, który pozostaje do rozwiązania, to ich finansowanie. Ich działalność będzie kosztowna, bo muszą zapewnić całodobową gotowość na przyjęcie dzieci – podkreśla prof. Janusz Bohosiewicz, konsultant krajowy ds. chirurgii dziecięcej. Dlatego jeszcze przed 1 stycznia 2016 r., kiedy rozporządzenie ma wejść w życie, niezbędne będą rozmowy z NFZ o finansowaniu centrów urazowych dla dzieci.
Tworzenie centrów urazowych dla dzieci umożliwili posłowie, którzy 25 września 2015 r. przyjęli nowelizację ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. 26 października 2015 r. została ona podpisana przez prezydenta. Czeka na publikację w Dzienniku Ustaw.
Etap legislacyjny
Projekt rozporządzenia w konsultacjach