Po wyroku karnym starosta może cofnąć diagnoście uprawnienia

30.09.2015, 09:14; Aktualizacja: 30.09.2015, 10:03
Przeprowadzone postępowanie dowodowe wykazało, iż diagnosta poświadczył nieprawdę

Przeprowadzone postępowanie dowodowe wykazało, iż diagnosta poświadczył nieprawdęźródło: ShutterStock

TEZA: Skazanie diagnosty przez sąd karny prawomocnym wyrokiem nie stoi na przeszkodzie wszczęciu czy kontynuowaniu postępowania administracyjnego, którego wynik skutkuje inną aniżeli karną odpowiedzialnością – cofnięciem uprawnień.

WYROK NACZELNEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO z 30 lipca 2015 r, sygn. akt II GSK 1231/14

STAN FAKTYCZNY

W 2013 roku starosta cofnął mężczyźnie uprawnienia diagnosty. Organ wyjaśnił, że otrzymał zawiadomienie z sądu rejonowego o prawomocnym wyroku, w którym uznano mężczyznę za winnego czynu polegającego na tym, iż pracując jako diagnosta stacji kontroli pojazdów i będąc osobą uprawnioną do wystawienia dokumentu, w celu uzyskania korzyści majątkowej poświadczył nieprawdę w dowodach rejestracyjnych. Pracownik stacji, nie przeprowadzając okresowych badań technicznych pojazdów, potwierdzał, że samochody takie badania przeszły. Starosta w uzasadnieniu rozstrzygnięcia powołał się na ustawę z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.) oraz uchwałę składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 12 marca 2012 r. (sygn. akt II GPS 2/11) i uznał, że okoliczności sprawy uzasadniają cofnięcie uprawnień.

Mężczyzna odwołał się do samorządowego kolegium odwoławczego. Stwierdził, że przepisy cofające uprawnienie do wykonywania badań technicznych z uwagi na przeprowadzenie przez diagnostę badania technicznego niezgodnie z określonym zakresem i sposobem wykonania lub wydanie zaświadczenia albo dokonanie wpisu do dowodu rejestracyjnego niezgodnie ze stanem faktycznym lub przepisami są jasno sformułowane i nie pozostawiają wątpliwości. Zatem nieuprawnione jest rozszerzenie ich wykładni na cofnięcie uprawnień wskutek wydania prawomocnego wyroku skazującego, a więc przesłanki w ogóle nieprzewidzianej w treści przepisu.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane