Kobiety w ciąży chore na nowotwory mogą urodzić zdrowe dziecko. Przekonywali o tym eksperci podczas warszawskiej konferencji "Boskie Matki" zorganizowanej przez Fundację Rak'n'Roll.

W Polsce każdego roku w takiej sytuacji znajduje się od kilkudziesięciu do około 300 kobiet, dokładnych statystyk nie ma. Wiadomo, że jest ich coraz więcej, gdyż macierzyństwo odkładane jest na później a liczba zachorowań na nowotwory rośnie. Trzy czwarte tych kobiet otrzymuje informację, że muszą wybrać ciążę albo leczenie. Tymczasem to przestarzałe myślenie - mówi profesor Mirosław Wielgoś z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przekonuje, że nowotwór można leczyć podczas ciąży. Tłumaczy, że medycyna szybko się rozwija i obecnie daje takie możliwości. Profesor podkreśla, że każdy przypadek choroby powinien być rozpatrywany indywidualnie. Doktor Jerzy Giermek z warszawskiego Centrum Onkologii mówi, że u kobiet w ciąży najczęściej spotykanym nowotworem jest chłoniak lub rak piersi. Według niego, nie są to trudne przypadki, jeśli choroba została wcześnie rozpoznana. Wybiera się optymalną metodę tak, aby osiągnąć efekt wyleczenia i urodzenia przez kobietę zdrowego dziecka - tłumaczy. Warszawska konferencja zainaugurowała program opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka "Boskie Matki". To spełnienie marzenia założycielki Fundacji Rak"n"Roll Magdy Prokopowicz. Jej syn, którego urodziła chorując na raka, ma 10 lat.

Marta Ozimek - Kędzior z Fundacji Rak'n'Roll mówi, że każda kobieta w ciąży chorująca onkologicznie, która się zgłosi, otrzyma bezpłatną i kompleksową pomoc. Będą to porady dotyczące leczenia onkologicznego, ginekologicznego, opieki położniczej, psychologicznej, dietetycznej. Kobiety mogą otrzymać perukę z naturalnego włosia, porady dotyczące ubierania się, malowania, gdy w wyniku chemioterapii straciły brwi i rzęsy. Podkreśla, że to ma dużą wartość terapeutyczną. Podczas spotkania kobiety, które w czasie ciąży były leczone onkologicznie, opowiadały o tym, jak pokonały chorobę a teraz są szczęśliwymi matkami. Aleksandra Rowicka - mama 7- letniego Antka dowiedziała się, że ma raka tarczycy będąc we wczesnej ciąży. Dziś jest zdrowa i ma zdrowe dziecko. Docenia wielkie wsparcie, które otrzymała od pani doktor z warszawskiego Centrum Onkologii.
2 października wejdzie do kin film Bartka Prokopowicza pod tytułem "Chemia". Inspiracją były wydarzenia z życia Magdy Prokopowicz.