Część medyków podstawowej opieki zdrowotnej straci uprawnienia do wykonywania szczepień ochronnych. Powód? Nie odbyli obowiązkowego szkolenia.
Część medyków podstawowej opieki zdrowotnej straci uprawnienia do wykonywania szczepień ochronnych. Powód? Nie odbyli obowiązkowego szkolenia.
Zgodnie z par. 6 rozporządzenia z 18 sierpnia 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych (Dz.U. z 2011 r. nr 182, poz. 1086 ze zm.) do ich przeprowadzania są uprawnione osoby, które odbyły w ramach doskonalenia zawodowego kurs lub szkolenie w tym zakresie, ewentualnie mają specjalizację (np. z pediatrii), której program obejmował tematykę szczepień. Natomiast zgodnie z art. 67 pkt 3 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 947 ze zm.) szczepionki mogą do końca 2015 r. wykonywać lekarze lub felczerzy, pielęgniarki, położne i higienistki szkolne, niemające kwalifikacji określonych w rozporządzeniu, o ile mają 2,5-letnią praktykę w wykonywaniu takiego świadczenia.
Okazuje się, że zmiana przepisów spowoduje, iż po 1 stycznia 2016 r. niektórzy Polacy mogą mieć problemy z uzyskaniem szczepień ochronnych. Powód? Około 1000 lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej straci bowiem uprawnienia do ich wykonywania. Medycy z Porozumienia Zielonogórskiego apelują do resortu zdrowia, by ten uznał wieloletnią praktykę medyków w tym zakresie i zwolnił ich z obowiązku przeszkolenia.
– Jeżeli Ministerstwo Zdrowia nie wycofa się z tych restrykcyjnych przepisów, w niektórych regionach program obowiązkowych szczepień ochronnych przestanie działać tak jak powinien. – stwierdza Wojciech Pacholik z Porozumienia Zielonogórskiego.
Problem dostrzegła także Naczelna Rada Lekarska(NRL). – Nie sposób zaakceptować sytuacji, w której osoby mające wieloletnie doświadczenie zawodowe w zakresie wykonywania szczepień obowiązkowych, mają stracić to uprawnienie z powodu braku potwierdzenia swych wysokich umiejętności udziałem w kursie lub szkoleniu – napisało prezydium NRL w apelu do ministra zdrowia Mariana Zembali.
Samorząd lekarski zaapelował do ministra o zmianę przepisów oraz dopuszczenie do wykonywania szczepień osób bez kursu, ale z trzyletnią praktyką. Ministerstwo na razie nie ujawniło, co z tym problemem zamierza zrobić. W wydanym wcześniej komunikacie radziło lekarzom, by skończyli kurs.
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama