statystyki

Od 2016 roku Polacy mogą mieć problemy z uzyskaniem szczepień ochronnych

autor: Beata Lisowska13.08.2015, 07:20; Aktualizacja: 13.08.2015, 08:05
Samorząd lekarski zaapelował do ministra o zmianę przepisów,

Samorząd lekarski zaapelował do ministra o zmianę przepisów,źródło: ShutterStock

Część medyków podstawowej opieki zdrowotnej straci uprawnienia do wykonywania szczepień ochronnych. Powód? Nie odbyli obowiązkowego szkolenia.

Zgodnie z par. 6 rozporządzenia z 18 sierpnia 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych (Dz.U. z 2011 r. nr 182, poz. 1086 ze zm.) do ich przeprowadzania są uprawnione osoby, które odbyły w ramach doskonalenia zawodowego kurs lub szkolenie w tym zakresie, ewentualnie mają specjalizację (np. z pediatrii), której program obejmował tematykę szczepień. Natomiast zgodnie z art. 67 pkt 3 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 947 ze zm.) szczepionki mogą do końca 2015 r. wykonywać lekarze lub felczerzy, pielęgniarki, położne i higienistki szkolne, niemające kwalifikacji określonych w rozporządzeniu, o ile mają 2,5-letnią praktykę w wykonywaniu takiego świadczenia.

Okazuje się, że zmiana przepisów spowoduje, iż po 1 stycznia 2016 r. niektórzy Polacy mogą mieć problemy z uzyskaniem szczepień ochronnych. Powód? Około 1000 lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej straci bowiem uprawnienia do ich wykonywania. Medycy z Porozumienia Zielonogórskiego apelują do resortu zdrowia, by ten uznał wieloletnią praktykę medyków w tym zakresie i zwolnił ich z obowiązku przeszkolenia.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Michał(2015-08-13 19:15) Zgłoś naruszenie 02

    A po co? Przez głupotę urzędasów trochę ludzi umrze, mniej emerytur będą musieli wypłacać! W tym kraju głupota króluje! Deszcze u nas to dla Europy Zachodnie mżawki, ale my mamy dwa razy wyższe krawężniki, żeby samochody broń Boże nie mogły zjechać z drogi, nawet ustępując karetce pogotowia. Przykład: Ulica Strażacka w Warszawie, naprzeciwko szrotów jest pas ziemi zamiast chodnika, zresztą nikt tam nie chodzi. Każdy samochód zedrze podwozie, a przecież niższy krawężnik pozwoliłby spłynąć wodzie z jezdni przez ten pas ziemi do rowu. A karetka zmusiła kierowców do wjechania tam. Kto mi teraz zwróci koszty naprawy?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane