Pielęgniarka zleci leki na cztery miesiące

autor: Beata Lisowska29.06.2015, 07:37; Aktualizacja: 29.06.2015, 08:12
Pielęgniarskie recepty będą musiały spełniać te same kryteria, co w przypadku tych wystawianych przez lekarza.

Pielęgniarskie recepty będą musiały spełniać te same kryteria, co w przypadku tych wystawianych przez lekarza.źródło: ShutterStock

Lekarstwa refundowane od nowego roku będą przepisywać chorym nie tylko lekarze, ale także niektóre pielęgniarki i położne. Te z tytułem magistra lub specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa lub położnictwa będą mogły robić to samodzielnie, a te po studiach licencjackich – kontynuować terapię zleconą przez lekarza. Dlatego pielęgniarki i położne będą się musiały posługiwać innymi wzorami recept niż lekarze, bowiem na ich dokumencie znajdzie się dodatkowa rubryka oznaczająca kontynuację leczenia danym specyfikiem.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

  • Gregu726p(2015-07-10 10:28) Zgłoś naruszenie 10

    Czy pielęgniarka dostanie jednocześnie podwyżkę? Bo to będzie jej kolejny obowiązek. Żeby zarabiać, powiedzmy tyle, co w Szwajcarii: http://www.pielegniarkawszwajcarii.pl/

    Odpowiedz
  • advadb(2015-06-29 20:46) Zgłoś naruszenie 01

    Raz, że pielęgrniarki robią, niektóre rzeczy za lekarzy to ścielą łóżka, ścielą łóżka za salowe to jeszcze kolejne obowiązki im dają za ******** pensję. Chamskie obciążanie lekarzy i zwalanie kolejnych prac na pielęgniarki.

    Odpowiedz
  • nauczcie się liczyć!!!(2015-06-30 05:16) Zgłoś naruszenie 00

    A po kiego ... dodatkowa komplikacja systemu. Jak się ktoś leczy przewlekle, to powinien dostać receptę na leki na rok albo wręcz stałą. Szczególnie, na te leki, za które i tak płaci się 100%. Przecież usługa pielęgniarska to też będą koszty dla systemu. Pielęgniarka powinna co najwyżej wypisywać te leki na które jest refundacja.
    Tak bezmyślnej władzy jak obecna to ciężko sobie wyobrazić.

    Odpowiedz
  • gienek(2015-06-30 06:15) Zgłoś naruszenie 00

    Po co nam lekarze?? Może zmniejszą sie kolejki do specjalistów??

    Odpowiedz
  • Furman40(2015-06-29 13:40) Zgłoś naruszenie 00

    Czy zatem pielęgniarka, która opiekuje się w ramach opieki domowej pacjentem chorym neurologicznie, będzie mogła wypisać takiemu pacjentowi leki jemu niezbędne? Sposób dawkowania jest jej bardzo dobrze znany, nazwa leków też, a wiemy jaki jest czas oczekiwania do specjalistów w Polsce w ramach NFZ, żeby przepisał lekarstwa.

    Odpowiedz
  • Maria(2015-06-29 14:41) Zgłoś naruszenie 00

    Marne place pielegniarek a obowiazkow sie im doklada . Za co beda odpowiadac lekarze majac zaplate za jeden dyzur tyle ile mgr. Pielegniarstwa za miesiac ciezkiej pracy?

    Odpowiedz
  • anna(2015-06-29 15:59) Zgłoś naruszenie 00

    To jest chore!!!

    Odpowiedz
  • p-nik(2015-06-29 16:04) Zgłoś naruszenie 00

    A lekarz będzie wykonywał zabiegi pielęgnacyjne za pielęgniarkę.

    Odpowiedz
  • lekarz z Łodzi(2015-06-29 20:05) Zgłoś naruszenie 00

    W szpitalu gdzie pracuję lekarz rezydent zarabia 200 zł miesięcznie mniej niż szeregowa pielęgniarka.

    Odpowiedz
  • jerry m(2015-06-30 14:59) Zgłoś naruszenie 00

    Myslem, że i noszowy, dokładniej, lewy noszowy, kierunkowy tzw., powinien mieć prawo wypisywania recepty. Od jednego absurdu do d rugiego. I tak juz nic tej Platformie nie pomoże, agent Arłukowicz nieżle wszystko ;pomieszał.

    Odpowiedz
  • Irena Anna(2015-06-29 22:02) Zgłoś naruszenie 00

    Moim zdaniem to chyba jest jakieś nieporozumienie. Leki zleca lekarz a pielęgniarka może wypisać receptę na leki zlecone przez lekarza. Proszę wziąć pod uwagę fakt, że nie każdy może wykupić jednorazowo leki na 4 miesiące. a recepta jest ważna o ile się nie mylę tylko jeden miesiąc.

    Odpowiedz
  • Anna(2015-08-08 09:38) Zgłoś naruszenie 00

    NOWE OBOWIĄZKI? Chyba ktoś tu nie umie czytać ze zrozumieniem. Napisane jest wyraźnie"Z nowego uprawnienia będzie można korzystać na zasadzie dobrowolności". Większym problemem jest to,że pielęgniarki nie mają pojęcia o lekach. Uprawnienie to powinno trafić do farmaceutów nie PIELĘGNIAREK!

    Odpowiedz