Ministerstwo Zdrowia podnosi granice wieku dla jednego ze świadczeń stomatologicznych wykonywanych u dzieci w ramach NFZ. Chodzi o profilaktyczne zabezpieczenie zębów lakiem, czyli ich uszczelnianie. Dotychczas ta procedura była gwarantowana do ukończenia 7. roku życia.

Po zmianie prawa będzie przysługiwała także ośmiolatkom. Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie ministra zdrowia z 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych za zakresu leczenia stomatologicznego, czyli koszykowego (Dz.U. z 2013 r. poz. 1462), który trafił do konsultacji społecznych.
Regulacja zmienia także definicję pozostałego (poza lekarzami) personelu, który uczestniczy w wykonywaniu świadczeń z zakresu stomatologii. Została ona uzupełniona o pielęgniarki. Są one już teraz zatrudniane w gabinetach dentystycznych, ale oficjalnie będą mogły wchodzić w skład personelu pomocniczego (obok higienistek, pomocy dentystycznych czy asystentek stomatologicznych) dopiero po nowelizacji.
Zmienią się także wymogi dla pielęgniarek, które asystują przy zabiegach w znieczuleniu ogólnym wykonywanych w gabinetach dentystycznych. Projekt dostosowuje ich kwalifikacje do standardów obowiązujących w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii z grudnia 2013 r.
(Dz.U. z 2013 r. poz. 15). Tego typu świadczeń będzie mogła udzielać pielęgniarka mająca dwuletnie doświadczenie zawodowe lub tytuł magistra (ale także z 2-letnim doświadczeniem w pracy), albo ta, która ukończyła kurs kwalifikacyjny, specjalizację (albo jest w trakcie specjalizacji) w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego lub chirurgicznego.
Rozporządzenie wejdzie w życie 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.
Etap legislacyjny
Projekt w trakcie konsultacji