statystyki

Kłopoty zdrowotne podczas ferii. Jak postępować

autor: Beata Lisowska19.01.2016, 17:00
W wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość uzyskania certyfikatu tymczasowo zastępującego EKUZ

W wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość uzyskania certyfikatu tymczasowo zastępującego EKUZźródło: ShutterStock

Osobie ubezpieczonej w NFZ pomocy udzieli każdy lekarz rodzinny w kraju. A jeśli zadba ona o posiadanie karty EKUZ, będzie miała prawo do świadczeń w krajach całej Unii Europejskiej.

Czy NFZ wyda kartę każdemu ubezpieczonemu

Za tydzień wyjeżdżam na narty do Austrii. Chcę uzyskać dla siebie i rodziny europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Czy zdążę?

TAK

EKUZ można uzyskać nawet w ciągu jednego dnia. Karta jest wydawana bezpłatnie. Przysługuje osobom, które są ubezpieczone w NFZ. Osobny dokument otrzymuje każda osoba, także dzieci. W tym celu należy złożyć specjalny wniosek do NFZ. Można go pobrać ze strony internetowej funduszu (www.nfz.gov.pl). Wypełniony wniosek składa się osobiście, faksem lub za pośrednictwem poczty tradycyjnej bądź elektronicznej. Kartę zaś odbiera się osobiście lub przy pomocy upoważnionej osoby.

Podstawa prawna

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009 z 16 września 2009 r. dotyczące wykonywania rozporządzenia nr 883/2004 (Dz.Urz. UE L 284 z 30 października 2009 r.).

Czy tymczasowy certyfikat może zastąpić EKUZ

Złamałam nogę na stoku na Słowacji i obecnie przebywam w tamtejszym szpitalu. Grozi mi skomplikowana operacja. Nie mam EKUZ. Czy jest jakiś sposób, abym nie musiała płacić za kosztowny zabieg?

TAK


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane