Tylko do 8 maja lekarze mają czas na dostosowanie się do nowych reguł wystawiania recept rocznych. Po tym czasie próby zapisu e-recepty według dotychczasowego schematu dawkowania będą odrzucane przez system. Co to znaczy dla pacjentów?

Nowe przepisy zakładają, że od 8 maja 2024 roku lekarze nie będą mogli wystawiać recept rocznych zgodnie z dotychczasowym schematem. Dotychczasowy okres przejściowy, który miał zakończyć się 1 kwietnia 2024 roku, został przedłużony do 8 maja. Po tym terminie system informatyczny będzie odrzucał próby zapisu e-recepty według dotychczasowego schematu dawkowania.

Recepty roczne na nowych zasadach

Od listopada pacjenci otrzymujący recepty roczne mogą odebrać w aptece leki tylko na maksymalnie 120 dni, a pozostałą część muszą pobrać po upływie 90 dni. Od 1 marca 2024 roku ilość wydawanego jednorazowo leku jest obliczana przez system apteczny, jednakże obecnie system nie działa prawidłowo z powodu niekompatybilności zapisów dawkowania w systemach gabinetowych lekarzy.

Ministerstwo Zdrowia informuje, że aby system działał poprawnie, konieczne będzie stosowanie nowego schematu zapisywania informacji o dawkowaniu na e-receptach. System P1 będzie obliczał ilość leku do wydania pacjentowi na podstawie nowego schematu.

Nowy schemat ułatwi osobie wystawiającej e-receptę precyzyjne zapisanie informacji o schematach dawkowania oraz okresie stosowania – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Przeczytaj także: Pigułka "dzień po" na receptę farmaceutyczną. Na jakich zasadach? Ile to kosztuje?

Recepty roczne. Okres przejściowy wydłużony do 8 maja

Resort zdecydował się wprowadzić okres przejściowy między 1 a 31 marca 2024 r., w którym możliwe było stosowanie obu schematów.

Pierwotny termin zakończenia okresu przejściowego, w którym możliwe jest wystawianie e-recept w dwóch schematach (dotychczasowym oraz nowym) ulega przedłużeniu z 1 kwietnia na 8 maja 2024 r. - czytamy w komunikacie MZ.

Jednak od 9 maja 2024 roku oprogramowanie gabinetowe musi być dostosowane do nowych wymagań, a personel medyczny korzystający z tych programów musi przestrzegać nowych zasad. Po 9 maja 2024 r. system informatyczny odrzuci próby zapisu e-recepty wystawionej niezgodnie z nowym schematem.

Co to znaczy dla pacjentów?

Powyższe zmiany nie oznaczają, że pacjenci, którzy korzystają z rocznych recept, powinni cokolwiek robić. To lekarze mają dostosować swoje oprogramowania gabinetowe do nowych reguł.

Problem pojawić się może wtedy, gdy nasz lekarz nie dostosuje się do tych wymagań do 8 maja. Wtedy możemy mieć problem z otrzymaniem recepty rocznej na wybrany lek.