statystyki

Homeopatia, znachorstwo czy medycyna

autor: Małgorzata Raczkowska15.05.2015, 10:25; Aktualizacja: 15.05.2015, 10:47
homeopatia

Homeopatia ma swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników, zarówno wśród pacjentów, jak i lekarzyźródło: ShutterStock

Mam bliźniaki. Dopóki nie poszły do przedszkola, chowały się zdrowo. Wraz z początkiem życia społecznego zaczęły się kłopoty: jak nie jedno chorowało, to drugie. Musiałam zrezygnować z pracy, żeby zajmować się dziećmi. Lekarze mieli tylko jedną propozycję: antybiotyk. Doszło do tego, że stał się on niemal składnikiem diety. Wystraszyłam się. Wtedy koleżanka poradziła mi konsultacje u lekarki stosującej homeopatię. Po dwóch miesiącach – jak ręką odjął. Odstawiliśmy antybiotyki od razu, dzieci zdrowe, odporniejsze. Może wyrosły po prostu z czasu chorób, a może homeopatia pomogła. Kiedy jednak poszliśmy do pediatry na kolejny bilans, lekarka zrugała nas, że poddajemy się szarlatanerii i że homeopatia z medycyną nie ma nic wspólnego, wręcz powinna być zakazana. – Nie wiem, co mam o tym myśleć. – opowiada pani Agnieszka. – Jaki jest jej status prawny w Polsce – pyta czytelniczka

Homeopatia ma swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników, zarówno wśród pacjentów, jak i lekarzy. Jest ona komplementarną dziedziną medycyny, uznaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz prawo Unii Europejskiej. Nazwa „homeopatia” wywodzi się od greckich słów: homois (podobny) i pathos (cierpienie). Terapia homeopatyczna opiera się na stosowaniu preparatów zawierających bardzo małe dawki substancji, które w dawkach większych wywołują takie objawy chorobowe, jakie obserwujemy u pacjenta. Najogólniej można powiedzieć, że homeopatia jest metodą leczenia, mającą na celu pobudzenie mechanizmów obronnych organizmu. Tak przynajmniej twierdzą jej zwolennicy.

Homeopatia ma bowiem wielu przeciwników. Niechęć do tego rodzaju leczenia znalazła wyraz w sformułowanym w 2008 roku stanowisku Naczelnej Rady Lekarskiej, która wyraziła sprzeciw wobec „stosowania homeopatii i pokrewnych nienaukowych metod przez niektórych lekarzy i lekarzy dentystów, a także organizowania szkoleń w tych dziedzinach przez instytucje i organizacje mające sprawować pieczę nad prawidłowym wykonywaniem zawodów medycznych”. Władze samorządu zawodowego lekarzy uznały, że skuteczność leczenia metodami i preparatami homeopatycznymi nie znalazła naukowego potwierdzenia. Dlatego nie powinny być stosowane w terapii.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • Obserwator(2015-05-18 15:01) Zgłoś naruszenie 10

  Wielu lekarzy "konspiracyjnie" jeździ do "szeptuchy" w Orli woj. podlaskie i "po cichu" takie rady daje pacjentom.
  O czy więc mówimy ?
  W Niemczech, Francji leki homeopatyczne są na recepty, a na uczelniach medycznych jest normalnie wykładanym przedmiotem.

  Odpowiedz
 • racjonalista(2015-05-19 09:37) Zgłoś naruszenie 00

  Choć z zasady podchodzę do homeopatii jak do współczesnych czarów, bo homeopatia nie jest potwierdzona naukowo - więc lepiej być ostrożnym w jej stosowaniu (raczej lekarka powinna wyjaśnić czemu tak myśli, a nie op...lać pacjętkę) a z drugiej strony jeśli działa to czemu nie? Byle nie przesadzać, bo z tych ziółek mogą wyjść kłopoty jeśli ktoś poda za dużo na raz.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane