Jesteśmy w szczycie zachorowań na grypę. Zapadalność w dalszym ciągu jest wysoka, to 115 osób na 100 tys. mieszkańców. Obserwujemy jednak zdecydowany spadek zachorowalności wśród najmłodszych dzieci - poinformował we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceszef MZ był pytany we wtorek w Radiu Plus o sytuację związaną z grypą, koronawirusem i RSV.

"Wszystko wskazuje, że jesteśmy w szczycie zachorowań, jeżeli chodzi o grypę. Zapadalność w dalszym ciągu jest wysoka, to jest 115 osób na 100 tys. mieszkańców. W poprzednim tygodniu było to 113 - czyli jest niewielki wzrost" - wskazał Kraska.

Jego zdaniem jednak "dochodzimy już do stabilnej sytuacji". "Obserwujemy zdecydowany spadek zachorowalności wśród najmłodszych dzieci do 14. roku życia. W ciągu ostatniego tygodnia - chodzi o tydzień między 1 a 7 stycznia - zachorowało 110 tysięcy dzieci" - poinformował.

"Wydaje się, że także wirus RSV, który tak agresywnie atakował na początku grudnia (...) jest zdecydowanie w odwrocie. Widać także, że w szpitalach dzieci jest zdecydowanie mniej niż to było w poprzednim okresie, w okresie przedświątecznym. To także wynik tego, że była przerwa między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem" - powiedział.

Poinformował, że w ciągu minionej doby odnotowano 504 przypadki zakażeń koronawirusem. "To w porównaniu do ubiegłego tygodnia prawie o 25 proc. mniej. Niestety minionej doby 15 osób zmarło" - dodał Kraska. Z powodu grypy w ciągu ostatniego tygodnia zmarło 7 osób - i to były osoby głównie powyżej 65. roku życia - wskazał wiceminister. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg

agz/ ktl/