"Naszą decyzję w tej sprawie uzasadniają nie tylko wątpliwości prawne, ale także pierwsze doświadczenia wynikające z wprowadzania pakietu w życie" - powiedział IAR prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz. Jego zdaniem zapisy pakietu onkologicznego doprowadziły do konfliktu pomiędzy systemem, lekarzem i pacjentem.
W opinii Naczelnej Rady Lekarskiej sytuacja wszystkich pacjentów, w tym pacjentów onkologicznych, jest znacznie gorsza niż była przed reformą. 

Maciej Hamankiewicz zaapelował do lekarzy, aby w imię dobra pacjenta nie stosowali się do nowych przepisów. "Nie przejmujcie się ciągle psutym, wywołującym chaos systemem ochrony zdrowia, róbcie swoje, bo dobro chorego jest dla nas najważniejsze i nikt nam w tym nie może przeszkodzić" - apeluje prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
Prace nad treścią skargi rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu, a skarga ma być zgłoszona do Trybunału Konstytucyjnego w kwietniu. Zgodnie z ustawą o izbach lekarskich, treść dokumentu będzie musiała być zgodna z zakresem działań samorządu lekarskiego.