Zawsze leczyłam zęby w prywatnym gabinecie. Od kiedy jednak przeszłam na emeryturę, mam znacznie mniej pieniędzy. Pomyślałam, że może czas najwyższy przynajmniej przegląd zrobić bezpłatnie. Bo skoro płacę składkę na ubezpieczenie zdrowotne, mogę przecież skorzystać z przysługujących świadczeń. Na co mogę liczyć – pyta pani Halina.
Podstawową opiekę stomatologiczną zapewnia NFZ, podpisując kontrakty z przychodniami stomatologicznymi i opłacając ich usługi. Do dentysty, który ma kontrakt z NFZ, zapisujemy się bez skierowania. Nie obowiązuje rejonizacja, wolno wybrać dowolną placówkę w kraju. Jeśli rozboli nas ząb, powinniśmy zostać przyjęci w trybie pilnym, jeszcze tego samego dnia. Na stosunkowo niewiele możemy jednak liczyć, jeśli nic nam nie dolega. W zakres darmowej profilaktyki wchodzą badania stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej raz w roku, badania kontrolne trzy razy w roku oraz usunięcie złogów nazębnych (tzw. kamienia) – raz na rok.
Teoretycznie mamy prawo do bezpłatnego leczenia próchnicy. Jednak plomby chemoutwardzalne dentysta z NFZ założy tylko w przednich zębach (od jedynki do trójki). Pozostałe może wypełnić jedynie amalgamatem. Ze skierowaniem od kontraktowego stomatologa prześwietlimy co prawda zęby zgodnie ze zleceniem, ale liczba prześwietleń ograniczona jest do dwu w roku. To za mało np. przy kanałowym leczeniu. Zresztą NFZ zapłaci za leczenie endodontyczne (kanałowe) tylko dwunastu zębów z przodu (także od jedynki do trójki). Dalsze można za darmo usunąć (prawo do bezpłatnego kanałowego leczenia wszystkich zębów mają jedynie kobiety w ciąży i w okresie połogu). Warto pamiętać o znieczuleniu: miejscowe przysługuje zawsze, gdy poddajemy się zabiegom gwarantowanym przez NFZ! Nie trzeba za nie dopłacać.
I sprawa, która może być szczególnie istotna dla emerytów: raz na pięć lat mamy prawo do bezpłatnej protezy akrylowej. Raz na dwa lata możemy ją za darmo naprawić lub udoskonalić (podścielić). Nieco więcej świadczeń z NFZ przysługuje dzieciom i młodzieży, ale to już naszej czytelniczki nie dotyczy.
I uwaga! Decydując się na skorzystanie z usług gabinetu stomatologicznego w ramach kontraktu z NFZ, musimy mieć świadomość, że nie ma możliwości poprawienia standardu usługi za dopłatą. Nie można przeprowadzić całego procesu leczenia bezpłatnie, a dopłacić za lepszą plombę. Decydując się na bezpłatne leczenie, godzimy się na jego standard.
Podstawa prawna
Zał. nr 1 do zarządzenia nr 77/2013/DSOZ prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 12 grudnia 2013 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne. Art. 102, art. 146 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.).