statystyki

Jakie prawa ma pacjent u lekarza, który kieruje się klauzulą sumienia

autor: Beata Lisowska14.08.2014, 06:31; Aktualizacja: 14.08.2014, 09:08
Czy lekarz musi wskazać innego świadczeniodawcę?

Czy lekarz musi wskazać innego świadczeniodawcę?źródło: ShutterStock

Specjalista nie może odmówić ubezpieczonemu udzielenia świadczenia zdrowotnego, którego sam nie chce wykonać ze względu na przekonania, nie wskazując innego miejsca, gdzie można skutecznie uzyskać pomoc

Pacjentce przysługuje prawo do legalnej aborcji, ponieważ badania prenatalne wykazały, że płód jest znacząco uszkodzony. Dziecko najprawdopodobniej urodzi się martwe lub umrze wkrótce po urodzeniu. Ginekolog odmówił jej wykonania zabiegu przerwania ciąży, ponieważ twierdzi, że nie pozwalają mu na to jego przekonania religijne. Nie wskazał jednocześnie innego lekarza lub placówki, gdzie takie świadczenie zainteresowana mogła uzyskać. Czy lekarz złamał prawo?


Pozostało jeszcze 93% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

  • grtae(2014-08-14 08:57) Zgłoś naruszenie 00

    Pacjent ma prawo wyjść ... Te "klauzulowe" gabinety powinny być oznaczone wielkim neonem, żeby normalni ludzie wiedzieli gdzie nie chodzić i nie marnować czasu na te "wizyty".

    Odpowiedz
  • krzysiek(2014-08-15 08:12) Zgłoś naruszenie 00

    zawsze taki pacjent może pójść do lekarza który nie kieruje się sumieniem, ale kasą.. to jakiś problem?

    Odpowiedz
  • do pacjentów(2014-08-15 08:15) Zgłoś naruszenie 00

    dlaczego szanowni pacjenci biegniecie do lekarzy z sumieniem?
    Leczcie się u tych bez sumienia... boicie się czegos?

    Odpowiedz
  • Jakie prawa macjent pacjent(2014-08-15 08:58) Zgłoś naruszenie 00

    u lekarza który czyta Gazetę Wyborczą, A Dziennik Gazeta Bezprawia?

    Odpowiedz
  • no tak(2014-08-14 12:06) Zgłoś naruszenie 00

    Może dać mu z liścia, gdyż będzie wiedział , że mu nie odda i nastawi drugi policzek.

    Odpowiedz
  • zkropidłakapie(2014-08-14 06:54) Zgłoś naruszenie 00

    Lekarz i SUMIENIE !
    Chyba im grubsza koperta od pacjenta tym sumienie konowała z gat. " chazanopodobnych" bardziej tolerancyjne się robi ?
    W cyrku by się tak nie uśmiał !
    Kolejny przykład "świeckiego i demokratycznego" państwa Europy XXI wieku , którego rządy , urzędasy i szereg prominentów różnego szczebla to NIESTETY w przerażającej większośći BANDA PACHOŁKÓW I TYŁOWŁAZÓW watykańskiej camorry . Biednyś polski narodzie w pazernych bezwzględnych mackach czarnej ośmiornicy ! dobrowolnych "sługusów i butlerów" " sutannowej zgrai! Jeszcze nigdy w dziejach tej Ziemi i tego kraju - KATO - KRETYNIZM nie szerzył się w tak zastraszających rozmiarach . Nawet razem wzięte ; AIDS , dżuma , czarna ospa , cholera i bomba atomowa - TO NIC w porównaniu z tą ZARAZĄ ! A DDT juz nie produkują .

    Odpowiedz
  • igła(2014-08-14 12:52) Zgłoś naruszenie 00

    Boję się czy lekarz onkolog nie powie mi, że jego sumienie nie pozwala mnie leczyć.
    Wg sumienia niektórych jest to naturalne a nie stosowanie jakiejś chemio czy radioterapii. To też pewnie szkodzi.

    Odpowiedz
  • kropi(2014-08-14 14:41) Zgłoś naruszenie 00

    Lekarz może mieć prawo do klauzuli sumienia, ale w swoim prywatnym szpitalu szpitalu. Jak bierze pieniądze publiczne - cytaj NFZ i inne budżetowe - zakichany obowiązek przesytrzegać ogólnie obowiązującego prawa. Jeżeli nie, to łąmie prawo i zgodnie z kodeksem pracy dyscyplinarka - prote jak drut.
    Ale w Polsce już są goptowe projekty okrężne wprowadzające klerykalizację państwa, pod płaszczykiem zmian innych ustaw. A wówczas specjaliści odpoiwednio to zinterprretują
    i będzie szariat.
    A skoro wszyscy tacy bogobojni, z klauzulami to niech nie idą do lekarza i szpitala tylko do księdza i kościoła. Tam z pewnością dostana pomoc.
    Jak wesprzec szpital to grosza nie dadzą, a na tacę dla księdza owszem.
    Ciemnopgród.

    Odpowiedz
  • pytanie(2014-08-15 10:47) Zgłoś naruszenie 00

    zastanawia mnie dlaczego pacjenci tak pchaja się do lekarzy z sumieniem...

    Odpowiedz
  • hgtgh(2014-08-15 11:01) Zgłoś naruszenie 00

    Pchają? Jakoś nie zauważyłam takiego pędu. Jeżeli trafiają do nich, to zapewne głównie dlatego, że "bogobojni" lekarze wstydzą się swojej wiary i nie wieszają na drzwiach gabinetu wielkiego krzyża. Dlaczego bogobojni lekarze wstydzą się tego, że nie wierzą w medycynę tylko gusła? A, no tak, takie oznaczenie oznaczyłoby szybki spadek pacjentów i kasy, dla kasy można bozię z lekka czapką nakryć.

    Odpowiedz
  • do 10(2014-08-15 11:34) Zgłoś naruszenie 00

    nie pchaja się? To po co mają pretensje jak przchodzą do lekarza z sumieniem? Niech ida do lekarza bez zasad moralnych.. ktoś im broni?

    Odpowiedz
  • Urszula11953(2014-08-16 00:26) Zgłoś naruszenie 00

    Do 11: a gdzie to sprawdzić? Chciałabym wiedzieć przed wizytą do kogo się udaję.

    Odpowiedz