Od lipca powinny zacząć obowiązywać nowe standardy znieczulania pacjentów do zabiegów. Po zmianie prawa zwiększy się bezpieczeństwo chorych w szpitalach. Muszą jednak one wcześniej zainwestować w sprzęt i kadrę.
Znieczulenie u dziecka poniżej 3. roku życia będzie mógł wykonać tylko lekarz specjalista. Oznacza to, że procedury tej nie wykona już anestezjolog posiadający tylko pierwszy stopień specjalizacji. Z lekarzem będzie współpracować w pełni wykwalifikowana pielęgniarka anestezjologiczna, tzn. taka, która posiada specjalizację lub ukończony kurs kwalifikacyjny. Dotychczas szpitale dopuszczały do tej pracy pielęgniarki nieposiadające formalnego potwierdzenia ich kwalifikacji. Te do końca 2013 roku muszą je uzupełnić, tzn. rozpocząć specjalizacje lub ukończyć specjalny kurs. Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardów medycznych w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii dla podmiotów leczniczych. Jego konsultacje potrwają do 15 czerwca.
– Nowe przepisy zwiększą bezpieczeństwo chorych poddawanych znieczuleniu. Sala operacyjna i oddział intensywnej terapii to miejsca, w których dotychczas dochodziło do największej liczby błędów medycznych – podkreśla prof. Krzysztof Kusza, konsultant krajowy ds. anestezjologii i intensywnej terapii.

Szpitale sprawdzą oznakowania strzykawek z lekami do narkozy

Jedną ze zmian w procedurze jest np. obowiązkowe sprawdzenie właściwego oznakowania strzykawek z lekami używanymi do znieczulenia. W przeszłości dochodziło do pomyłek, w wyniku których pacjentowi wstrzyknięto inny środek o podobnej nazwie, który spowodował np. jego paraliż.
Nowe prawo dla dyrektorów szpitali oznacza jednak niezbędne wydatki, m.in. na zakup sprzętu i zatrudnienie większej liczby specjalistów. Szpitale powiatowe mogą mieć np. problem z zapewnieniem niezbędnej obsady w swoich oddziałach intensywnej terapii. Każdy z nich musi posiadać co najmniej cztery stanowiska do takiej opieki nad chorym, a na każdym z nich powinien przez całą dobę dyżurować lekarz ze specjalizacją. To oznacza, że każdy szpital musi zatrudniać co najmniej czterech anestezjologów. Ze względu na trudności z pozyskaniem takich specjalistów placówki mają czas na dostosowanie się do tego wymogu do końca 2014 roku.
Rozporządzenie musi wejść w życie 1 lipca, ponieważ tego dnia wygasną dotychczasowe przepisy.
Etap legislacyjny
Projekt