Kurs pomoże położnej odpowiednio zająć się rodzącą
Projekt nie tylko dokładnie opisuje metody łagodzenia bólu u rodzącej, lecz także wzmacnia pozycję położnej w opiece nad nią.
– Postanowienia zawarte w projekcie tworzą w położnictwie model opieki nad kobietą, u której zastosowano znieczulenie farmakologiczne – mówi Agnieszka Gołąbek, rzecznik prasowy resortu zdrowia.
Położne będą opiekować się rodzącą pod nadzorem położnika oraz anestezjologa. Będą jednak musiały wykazać, że ukończyły kurs w zakresie analgezji porodowej. Te, które takiego szkolenia nie ukończyły, będą mogły opiekować się znieczulonymi rodzącymi, jeżeli dysponują udokumentowanym 5-letnim okresem pracy na bloku porodowym. Ale tylko przez dwa lata od wejścia w życie projektowanych zmian. Po tym okresie będą musiały podnieść swoje kwalifikacje w zakresie analgezji porodowej.
– Kursy będą organizowane w najbliższym czasie. Pozwolą one położnym na zdobycie niezbędnej wiedzy z zakresu łagodzenia bólu porodowego – zapowiada Leokadia Jędrzejewska, konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego.
Do obowiązków położnej opiekującej się kobietą, u której w czasie porodu zastosowano leki do łagodzenia bólu, będzie należeć monitorowanie stanu zdrowia ciężarnej, wykrywanie niekorzystnych reakcji oraz podejmowanie czynności mających na celu utrzymanie funkcji oddechowych.
Nowe rozwiązania wejdą w życie najwcześniej na początku roku.
Etap legislacyjny: Projekt znajduje się w konsultacjach społecznych