Lekarze nie przyjmują oświadczeń pacjentów. Żądają druków ZUS RMUA

autor: Klara Klinger, Dominika Sikora02.01.2012, 06:13; Aktualizacja: 02.01.2012, 09:45
Pacjent

Pacjentźródło: ShutterStock

Przychodnie boją się, że NFZ ukarze je za leczenie osób bez dokumentu ubezpieczenia. NFZ twierdzi, że nie może zmusić lekarzy, by przyjmowali pisemne potwierdzenia pacjentów. A chorzy nie wiedzą, co robić.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (47)

  • bolszewik222(2013-01-07 21:19) Zgłoś naruszenie 00

    No dzisiaj sobie poszłem do nowej przychodni bo bliżej.Cztery godziny czekania [wiadomo epidemia grypy],myśle sobie dowodzik i po sprawie.No i się doczekałem pani w recepcji druk R M U A w ciągu tygodnia mam dostarczyć.Co To KQwa jesT ?!

    Odpowiedz
  • BB(2012-03-22 11:27) Zgłoś naruszenie 00

    Składki przekazywane do ZUS są widoczne w NFZ, wiem to na pewno, druk RMUA jest wydawany do 15 dnia następnego miesiąca po otrzymaniu wynagrodzenia, więć tak na prawdę nie jest dokumentem potwierdzający zatrudnienie ( ważnym do 30 dni po ustaniu zatrudnienia). Czy nikt na to nie zwrócił uwagi. Co z tego że na Śląsku mamy karty elektroniczne, na które wydano nasze pieniądze. Czy w Przychodniach ktoś MYŚLI? czy tylko ogranicza ilość przyjętych w danym dniu pacjentów?

    Odpowiedz
  • mmm(2012-02-14 11:18) Zgłoś naruszenie 00

    Na wizytę czekałam 3 miesiące. Zapomniałam RMUA, bo do lekarzy nie chadzam na co dzień. Nie pomogły prośby, że jutro podrzucę, że napiszę oświadczenie. Argument lekarza -nie, bo nie i koniec, do widzenia. Chory kraj.

    Odpowiedz
  • Agnieszka(2012-01-09 14:29) Zgłoś naruszenie 00

    6 stycznia br, po godz. 14.00, w mojej obecności, Pogotowie Ratunkowe w Chorzowie odmówiło przyjęcia pacjenta z bardzo ostrymi bólami brzucha. Powód - pacjent posiadał kartę wydaną przez NFZ ale nie miał przy sobie druku RMUA... Tym razem pacjent uzyskał pomoc w szpitalu w innym mieście, ale co będzie z kolejnymi chorymi? Dlaczego tylko niektórzy lekarze pamiętają o przysiędze Hipokratesa?

    Odpowiedz
  • konkuręcja(2012-01-08 19:18) Zgłoś naruszenie 00

    Lekarstwem na całe zło jest całkowita prywatyzacja służby zdrowia i pozostawienie składek zdrowotnych obywatelom,ustalając stawki odpłatności za wszystkie świadczenia oraz stałą stawkę podatku n.p. 1000zł za m-c dla każdego lekarza, a konkurencja wymusi przyzwoitą pracę lekarzy.Nie będzie protestów,a lekarze będą się kłaniać pacjętowi, że przyszedł do niego.

    Odpowiedz
  • hitaczi(2012-01-08 18:12) Zgłoś naruszenie 00

    Zaraz zaraz, co w tym złego że lekarz nie chce przyjąć oświadczenia? Jeśli poświadczenie przez pacjenta nieprawdy zapłaci lekarz to chyba oczywiste że takiego oświadczenia nie przyjmie. Niech sobie NFZ oświadczenia przyjmuje.

    I żeby nie było: nie jestem lekarzem.

    Odpowiedz
  • do 20 WEKSYL(2012-01-08 17:17) Zgłoś naruszenie 00

    OK to ja sie do ciebie wybiore...dasz mi kasę na moje oświadczenie... Albo za mnie oświadczysz że jestem ubezpieczony

    Odpowiedz
  • ANDRZEJ(2012-01-08 16:41) Zgłoś naruszenie 00

    co to jest za druk RMUA.który wydaje ZUS.

    Odpowiedz
  • starsza(2012-01-06 18:21) Zgłoś naruszenie 00

    Cała nadzieja w oświadczeniach woli obywatela. Ale potrzebna jest oddolna droga prawna dochodzenia obywatela- jaka podstawa konstytucyjna daje mi prawo oddolnie ???Co to jest prawda obywatela???My jesteśmy jak śmieci od lat. Nie mamy uprawnień oddolnych i zawsze ktoś musi za mnie decydować, a ja już mam tego dość!!!

    Odpowiedz
  • TRAWKA1944(2012-01-06 14:21) Zgłoś naruszenie 00

    NARODOWY FUNDUSZ ZDROWIA Z CAŁYM BAGAŻEM NALEŻY ZLIKWIDOWAĆ I ROZPĘDZIĆ !!! ŚRODKI PRZEKAZAĆ DO JEDNOSTEK TERYTORIALNYCH - NIECH BĘDĄ TO WYDZIAŁY (DZIAŁY, DYREKCJE )ZDROWIA ,KTÓRE NAJLEPIEJ ZAJMĄ SIĘ DYSTRYBUCJĄ ŚRODKÓW NA SWOIM TERENIE . JAK CZYTAM O KARACH STOSOWANYCH PRZEZ NFZ TO ZASTANAWIAM SIĘ CO ZA IDIOTA WPROWADZIŁ TEN ZAPIS?!!!

    Odpowiedz
  • TRAWKA1944(2012-01-06 13:47) Zgłoś naruszenie 00

    Federacjo Porozumienia Zielonogórskiego- OPANUJ SIĘ W SWOICH GŁUPOTACH. Z RZECZY PROSTYCH ROBICIE KWADRATOWE JAJA.
    JEŻELI KTOŚ ZŁOŻY FAŁSZYWE OŚWIADCZENIE TO ODPOWIADA PRZED SĄDEM NA ZASADACH OGÓLNYCH. W AKTACH KAŻDEJ PRZYCHODNI JEST STERTA PAPIERÓW PACJENTA. WYSTARCZY TAM ZAJRZEĆ I WYJĄĆ UBEZPIECZENIE. W INTERESIE PACJENTA JEST AKTUALIZACJA UBEZPIECZENIA PRZY STOSOWANIU REFUNDACJI. SKOŃCZYĆ Z PIERDO... O TEJ REFUNDACJI BO SĄ 100 KROĆ WAŻNIEJSZE SPRAWY JAK GRUNTOWNA NAPRAWA CAŁEGO WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI.

    Odpowiedz
  • guzik(2012-01-04 14:55) Zgłoś naruszenie 00

    Lekarze mają rację, czy może być wiarygodne oświadczenie pacjęta z dolegliwościami psychicznymi?

    Odpowiedz
  • przemek(2012-01-04 12:15) Zgłoś naruszenie 00

    Przecież w śląskim od niepamiętnych czasów jest karta elektroniczna i recepty które dostaje lekarz przed wejściem pacjenta do gabinetu razem z kartoteką mają nadrukowaną informacje (oraz dane pacjenta). Dało się wydać wszystkim ubezpieczonym w śląskim ? Dało, to co za problem?

    Odpowiedz
  • 123 bla bla(2012-01-04 09:00) Zgłoś naruszenie 00

    art. 41 ust. 8 ustawy o ubezpieczeniach mówi o obowiazku wystawiania ZUS RMUA przez pracodawce 1 na rok, a art. 41 ust. 8b w/w ustawy mówi, że na żądanie ubezpieczonego - pracodawca musi wystawić druk ZUS RMUA "nie częściej niż raz na miesiąc - za miesiąc poprzedni" - zrobi sie z tego biurokracja - a przepis miał ułatwiać?

    Odpowiedz
  • jola(2012-01-03 14:58) Zgłoś naruszenie 00

    Mieszkam w Katowicach i też otrzymałam w przychodni informację ze muszę mieć druk Zus Rmua zadzwoniłam do Śląskiego NFZ i dowiedziałam się że potrzebna jest tylko karta czipowa wydawana przez NFZ i oświadczenie i nic więcej i że NFZ nie wie dlaczego przychodnie żądają druków RMUA.

    Odpowiedz
  • feniks(2012-01-03 13:00) Zgłoś naruszenie 00

    JA MOHER PILNIE POSZUKUJĘ LUDZKIEGO APTEKARZA !!!

    Odpowiedz
  • bezpartyjny(2012-01-03 09:27) Zgłoś naruszenie 00

    Przerażenie ogarnia bezradnością rządu ,nic nie potrafią zrobić ,poczynając od zmian rozkładu jazdy pociągów po listę leków refundowanych, a chcą robić reformy emerytur !!!
    Nie jestem z PiS-u ( malo lepsi !!) tylko boję się o o rodzinę i o swoją starość!!!
    To co "wyprawiają wyzwoliciele od komuny" paraliżuje kraj, demoralizuje obywateli i wierzę że za to zapłacą , nie będą bezkarni !!!

    Odpowiedz
  • wit(2012-01-03 07:26) Zgłoś naruszenie 00

    A może "Panie i Panowie Lekarze" uwidocznią dokument ukończenia studiów medycznych i ukończenie obowiązkowych szkoleń rocznych.
    W razie ich braku - ...

    Odpowiedz
  • hirek(2012-01-02 20:41) Zgłoś naruszenie 00

    Moi mili. Pomyślcie czy w tym wszystkim nie ma jakiegoś celu np. upokorzenia Nas Polaków przez garstkę tzw. reprezentantów ludu a może nawet jednak dorżnięcie watachy. Bo jak wytłumaczyć fakt że najpierw daje się pracodawcom prawo do wystawienie RMUA raz w roku gdy ważność dokumentu określa się na 1 miesiąc a później wymaga przy każdej wizycie u lekarza i bez niego pozbawia obywateli prawa do refundacji oraz innych świadczeń do których udzielenia zobowiązuje państwo konstytucja RP. Czyżby to był jednak oficjalny pogląd rządzącej garstki bez legitymacji większości że wszystkie prawa są nadmiernym przywilejem tego narodu tak jak prawo do emerytury, godnego życia itp.Nie nie więrzę w to że są tak głupi, że nie zdawali sobie sprawy z tego co się stanie( przecież zatrudniają expertów za kasę która pewnie pozwoliła by załatać dziurę nawet za wydanie leków bez prawa do refundacji z refundacją. Niestety mam wrażenie że wszystko co się dzieje jest celowym działaniem mającym na celu upokorzenie ludzi którzy cięzko na ich apanaże pracowali. Jeżeli zaś ustanowili takie prawo i nie przewidzieli skutków to należy rozpędzić to towarzystwo a co najmniej obciążyć diety kosztami expertów,bałaganu odszkodowań za utracone zdrowie, jego rozstrój miejmy nadzieję że nie śmierć kogoś kto akurat teraz nie jest wstanie kupić leków

    Odpowiedz