Resort zdrowia przekazał do konsultacji społecznych projekt czterech rozporządzeń, które mają wejść w życie 16 grudnia. Dzięki zmianom na listach jeszcze w tym roku mają być refundowane dwa nowoczesne leki stosowane w leczeniu cukrzycy. Będą dostępne dla pacjentów z odpłatnością 50 proc. Refundowany będzie także nowy lek przeciw osteoporozie. Nie udało się natomiast wprowadzić na listy refundowane długodziałających analogów insulin, o które walczą lekarze i pacjenci.
Lista leków refundowanych zostanie znowelizowana po raz drugi w tym roku. Skorzystają na tym chorzy przyjmujący insulinę.
Dzięki zmianom na listach, przede wszystkim obniżce cen lekarstw, NFZ ma rocznie zaoszczędzić 160 mln zł. W rzeczywistości będą o wiele mniejsze, ponieważ nowa lista refundacyjna będzie obowiązywała tylko przez dwa tygodnie. Wszystko dlatego, że 1 stycznia wchodzi w życie nowa ustawa refundacyjna. Przewiduje, że ceny leków będą negocjowane między resortem zdrowia a firmami farmaceutycznymi.
Zgodnie z nią wykazy leków refundowanych będą publikowane nie w formie rozporządzeń, lecz obwieszczeń. Dzięki temu listy refundacyjne mają być zmieniane częściej, bo nawet co dwa miesiące. Nie trzeba będzie ich poddawać tak szerokim konsultacjom, jak w przypadku rozporządzeń. Obwieszczenia zawierające nowe ceny lekarstw i grupy limitowe, do których zostaną przypisane poszczególne farmaceutyki, a także wysokość limitów i poziomu odpłatności dla pacjenta, powinny zacząć obowiązywać od stycznia.
– Zostaną ogłoszone przed świętami Bożego Narodzenia, a wejdą w życie od stycznia –zapewnia Jakub Gołąb z Ministerstwa Zdrowia.
Wcześniej muszą się jednak zakończyć negocjacje cenowe Ministerstwa Zdrowia z firmami farmaceutycznymi. Od sześciu tygodni prowadzi je specjalna komisja.
– Zbliżamy się do końca negocjacji, zostały nam rozmowy z pojedynczymi producentami leków – zapewnia Mirosław Szeligowski, wiceprzewodniczący komisji.
Jakub Gołąb zapewnia jednak, że komisja już zakończyła negocjacje.
Etap legislacyjny: Projekt