statystyki

Ochrona lekarzy pozorna, bo pod (zbyt) licznymi warunkami [WYWIAD]

autor: Agata Szczepańska22.10.2020, 09:10; Aktualizacja: 22.10.2020, 09:12
lekarz

lekarzźródło: ShutterStock

- Nazywanie klauzulą dobrego samarytanina instytucji zwolnienia z odpowiedzialności karnej medyków, którzy zmuszani się do pracy w dziedzinie, z którą na co dzień nie mają do czynienia, w warunkach chaosu, jest czystą hipokryzją - mówi w rozmowie z DGP Karolina Podsiadły-Gęsikowska, adwokat z kancelarii adwokacko-radcowskiej Podsiadły-Gęsikowska, Powierża Sp.p.

Sejm rozpoczął wczoraj prace nad ustawą o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19, nazywaną również ustawą dobrego samarytanina – od klauzuli, którą ma wprowadzić. Środowisko medyczne od dawna o to apelowało, ale zaproponowane rozwiązanie zostało przez nie skrytykowane jako nieskuteczne. Zgadza się z tym pani?

Projekt przewiduje zwolnienie od odpowiedzialności karnej medyków za przestępstwa przewidziane w art. 155 kodeksu karnego (nieumyślne spowodowanie śmierci), 156 par. 2 k.k. (nieumyślne spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu), 157 par. 3 k.k. (nieumyślne spowodowanie średniego i lekkiego uszczerbku na zdrowiu), 160 par. 3 k.k. (nieumyślne narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu) – jeśli w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, udzielając świadczeń zdrowotnych i działając w szczególnych okolicznościach, dopuściliby się czynu zabronionego, chyba że spowodowany skutek był wynikiem rażącego niezachowania ostrożności wymaganej w danych okolicznościach.

Nie uwzględnia on natomiast postulowanego przez środowisko lekarskie zwolnienia z odpowiedzialności za nieumyślne błędy medyczne w zakresie odpowiedzialności cywilnej i zawodowej. Jeśli zatem np. lekarz dermatolog zostanie powołany do pracy przy zwalczaniu epidemii i popełni taki błąd, to co do zasady jest narażony na poniesienie odpowiedzialności cywilnej względem pacjenta za wyrządzoną szkodę, mimo że pracowałby w szczególnych okolicznościach.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane