statystyki

Ustawa o dobrym samarytaninie jeszcze poczeka

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak21.10.2020, 09:28; Aktualizacja: 21.10.2020, 09:28
Dziś Sejm drugi raz podejdzie do projektu tzw. ustawy o dobrym samarytaninie. Zakłada ona m.in. nowe mechanizmy mobilizacji personelu medycznego, wyłącza odpowiedzialność karną lekarzy za nieumyślne błędy w walce z Covid-19, dyscyplinuje szpitale w zakresie świadczeń (możliwość sankcji finansowych) czy zaostrza regulacje dotyczące noszenia maseczek.

Dziś Sejm drugi raz podejdzie do projektu tzw. ustawy o dobrym samarytaninie. Zakłada ona m.in. nowe mechanizmy mobilizacji personelu medycznego, wyłącza odpowiedzialność karną lekarzy za nieumyślne błędy w walce z Covid-19, dyscyplinuje szpitale w zakresie świadczeń (możliwość sankcji finansowych) czy zaostrza regulacje dotyczące noszenia maseczek.źródło: ShutterStock

Opozycja sejmowa przystopowała błyskawiczne uchwalenie nowej ustawy covidowej. Senat zajmie się nią w przyszłym tygodniu.

Dziś Sejm drugi raz podejdzie do projektu tzw. ustawy o dobrym samarytaninie. Zakłada ona m.in. nowe mechanizmy mobilizacji personelu medycznego, wyłącza odpowiedzialność karną lekarzy za nieumyślne błędy w walce z Covid -19, dyscyplinuje szpitale w zakresie świadczeń (możliwość sankcji finansowych) czy zaostrza regulacje dotyczące noszenia maseczek.

Tempo, w jakim ustawa wejdzie w życie, w dużej mierze i tak zależy od opozycji, bo to ona rozdaje karty w Senacie. Jak słyszymy, w izbie wyższej raczej nie zostanie zwołane dodatkowe posiedzenie, a to najbliższe (trzydniowe) planowane jest na wtorek za tydzień. Do tego czasu ustawą, po jej wyjściu z Sejmu, zajmą się senackie komisje. Na dziś senatorowie sygnalizują, że będą zgłaszać poprawki, choć wszystko jeszcze jest uzależnione od tego, w jakim kształcie ustawę uchwalą posłowie.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

 • MYŚLĄCY (2020-10-21 15:25) Zgłoś naruszenie 42

  TERAZ to pawulon będzie można podawać bezpiecznie każdemu - i dorobi się 100 % za pracę przy COVID i dodatkowo od zakładu pogrzebowego po 200 od każdej skóry!!! wyłącza odpowiedzialność karną lekarzy za nieumyślne błędy w walce z Covid -19,. TERAZ to pawulon będzie można podawać bezpiecznie każdemu - i dorobi się 100 % za pracę przy COVID i dodatkowo od zakładu pogrzebowego po 200 od każdej skóry!!! LUDZIE OPAMIĘTAJCIE SIĘ CO ROBICIE - PRZECIEŻ UCHWAŁA DA MOŻLIWOŚĆ WYBICIA WSZYSTKICH BEZ KONSEKWENCJI.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • 12345(2020-10-21 21:16) Zgłoś naruszenie 32

  to teraz firmy farmaceutyczne poprzez swoich lekarzy rządnych zysku będzie miało ogrom królików doświadczalnych w ramach walki z covidem - i to bez konsekwencji

  Odpowiedz
 • xx(2020-10-21 19:59) Zgłoś naruszenie 21

  to teraz kobieta ratownik lekarz czy pielęgniarka zostawi swoje dwudniowe dziecko i może wrócić do pracy ?

  Odpowiedz
 • StAAbrA (2020-10-21 11:07) Zgłoś naruszenie 21

  "Nieumyślne" błędy lekarzy są dobrze opłacone . Poza tym przypominam , że to zakamuflowane towarzystwo ma założyć identyfikatory - w celach procesowych , i oczywiście po wymianie zawartości tzw. polskich sądów . Z tzw. prokuraturą w pakiecie .

  Odpowiedz
 • Kasiek0203(2020-10-21 20:43) Zgłoś naruszenie 12

  A co z opiekunami medycznymi pracującymi w DPS? Czy oni się nie liczą ? Ja pracuję w jednym z nich i z osobami chorymi na covit i wiem jak ciężka i trudna jest to praca i tak bardzo niedoceniana.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • obserwator(2020-10-21 09:53) Zgłoś naruszenie 15

  a może by tak stanąc ponad podziałami partyjnymi i dla dobra Polaków zacząć wspólnie działać aby zapobiec rozpowszechnianiau się pandemii, moim zdaniem teraz opozycja ma okazję pokazać, że chce dobra Polaków, a Polacy by to pozytywnie ocenili

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane