statystyki

Fedorowski: Gdy ludzie są przeciążeni, zwiększa się ryzyko błędu [WYWIAD]

autor: Agata Szczepańska31.03.2020, 16:00
Po pierwsze, trzeba objąć pracowników dodatkowymi ubezpieczeniami, apelujemy o to do dużych ubezpieczycieli. Pracujący najbardziej obawiają się dziś tego, że się zarażą, ale także tego, że będą wtedy dłużej niezdolni do pracy albo z uwagi na objęcie kwarantanną nie będą mogli pracować w innych miejscach.

Po pierwsze, trzeba objąć pracowników dodatkowymi ubezpieczeniami, apelujemy o to do dużych ubezpieczycieli. Pracujący najbardziej obawiają się dziś tego, że się zarażą, ale także tego, że będą wtedy dłużej niezdolni do pracy albo z uwagi na objęcie kwarantanną nie będą mogli pracować w innych miejscach.źródło: ShutterStock

Z Jarosławem Fedorowskim, prezesem Polskiej Federacji Szpitali rozmawia Agata Szczepańska.

Jak podczas epidemii należałoby zabezpieczyć personel medyczny, również z prawnego punktu widzenia?

Po pierwsze, trzeba objąć pracowników dodatkowymi ubezpieczeniami, apelujemy o to do dużych ubezpieczycieli. Pracujący najbardziej obawiają się dziś tego, że się zarażą, ale także tego, że będą wtedy dłużej niezdolni do pracy albo z uwagi na objęcie kwarantanną nie będą mogli pracować w innych miejscach. Warto też podjąć kroki legislacyjne, które personel szpitali, pracujący coraz częściej ponad siły, zwolni z odpowiedzialności karnej w określonych przypadkach. Potrzebna jest klauzula dobrego samarytanina dla pracowników ochrony zdrowia.

Co to takiego?

To klauzula, która ma zastosowanie w medycynie katastrof i dotyczy raczej personelu niemedycznego. Stosuje się ją w nagłych przypadkach, gdy ktoś z dobrej woli, spontanicznie rzuca się do pomocy, ale z racji tego, że jest to pole walki, pomoc ta nie jest w pełni profesjonalna. Może to być na przykład lekarz (ale nie tylko), który widząc wypadek samochodowy, gołymi rękami próbuje zatamować krwawienie, ale mu się to nie udaje.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane