statystyki

Nowy model psychiatrii dziecięcej wyceniony. Można zacząć kontraktowanie

autor: Agata Szczepańska13.01.2020, 06:01; Aktualizacja: 13.01.2020, 08:03
Miesięczny koszt funkcjonowania takiej placówki to ok. 50 tys. zł. Rocznie NFZ przeznaczy na te podmioty 150–180 mln zł. Konkursy mają ruszyć już w lutym.

Miesięczny koszt funkcjonowania takiej placówki to ok. 50 tys. zł. Rocznie NFZ przeznaczy na te podmioty 150–180 mln zł. Konkursy mają ruszyć już w lutym.źródło: ShutterStock

7–8 tys. zł – na takie wynagrodzenie będą mogli liczyć specjaliści zatrudnieni w poradniach psychologiczno-psychoterapeutycznych, które będą podstawą zreformowanego systemu opieki dla dzieci i młodzieży. Miesięczny koszt funkcjonowania takiej placówki to ok. 50 tys. zł. Rocznie NFZ przeznaczy na te podmioty 150–180 mln zł. Konkursy mają ruszyć już w lutym.

Od dawna zapowiadana reforma psychiatrii dziecięcej ma się opierać na trzystopniowej strukturze. Placówek pierwszego poziomu ma być najwięcej i one mają być najbliżej pacjentów. Szpitale z całodobowymi oddziałami to najwyższy trzeci poziom – mają być one ostatecznością, gdy pomoc na niższych poziomach okaże się nieskuteczna. Odwrotnie niż dziś, bo teraz są najczęściej pierwszym kontaktem dziecka przeżywającego kryzys z systemem wsparcia. Inne, bardziej adekwatne formy, są zwykle niedostępne.

Problem w tym, że obecnie placówki pierwszego poziomu praktycznie nie istnieją – trzeba je stworzyć i zakontraktować od zera. Resort zdrowia i NFZ opracowały już warunki, w ramach których mają one działać. Jak poinformował Adam Niedzielski, prezes funduszu, zarządzenie w tej sprawie jest gotowe, czeka tylko na podpis. Docelowo poradnie psychologiczno-psychoterapeutyczne mają funkcjonować w każdym powiecie. Planuje się, że powstanie ich ok. 300, mają mieć pod opieką 120–140 tys. dzieci i młodzieży.

– To początek, tyle poradni zaplanowaliśmy na podstawie naszych wyliczeń. Ale jeśli okaże się, że gdzieś potrzeby będą większe, tworzą się kolejki, rozważymy zwiększenie ich liczby – mówiła Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane