Nowe warunki kontraktów w psychiatrii

autor: Agata Szczepańska03.10.2019, 18:00
W przypadku świadczeń psychiatrycznych dla dorosłych rozszerzono definicję osoby prowadzącej psychoterapię, umożliwiając to również magistrom socjologii.

W przypadku świadczeń psychiatrycznych dla dorosłych rozszerzono definicję osoby prowadzącej psychoterapię, umożliwiając to również magistrom socjologii.źródło: ShutterStock

Lekarz specjalista w dziedzinie psychiatrii, psycholog lub psycholog kliniczny, specjalista psychoterapii uzależnień, a w oddziale sala do prowadzenia sesji psychoterapii grupowej z możliwością obserwacji terapii – to niektóre z warunków, które trzeba spełnić, by zawrzeć umowę o leczenie uzależnionych z tzw. podwójną diagnozą.

Określa je nowelizowane właśnie rozporządzenie z 5 sierpnia 2016 r. w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (t.j. Dz.U. poz. 1372 ze zm.). Wprowadzane w nim zmiany wynikają z wejścia w życie rozporządzenia z 19 czerwca 2019 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień (Dz.U. poz. 1285). Ten ostatni akt prawny wprowadził m.in. dwa nowe zakresy świadczeń: „Świadczenia terapii dla uzależnionych od alkoholu ze współistniejącymi innymi zaburzeniami psychicznymi (podwójna diagnoza)” oraz „Świadczenia rehabilitacyjne dla dzieci i młodzieży uzależnionych od substancji psychoaktywnych”. W związku z tym w nowelizowanym rozporządzeniu określono warunki, które podlegać będą ocenie w przypadku placówek ubiegających się o kontraktowanie tych usług.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane