statystyki

Nowe warunki kontraktów w psychiatrii

autor: Agata Szczepańska03.10.2019, 18:00
W przypadku świadczeń psychiatrycznych dla dorosłych rozszerzono definicję osoby prowadzącej psychoterapię, umożliwiając to również magistrom socjologii.

W przypadku świadczeń psychiatrycznych dla dorosłych rozszerzono definicję osoby prowadzącej psychoterapię, umożliwiając to również magistrom socjologii.źródło: ShutterStock

Lekarz specjalista w dziedzinie psychiatrii, psycholog lub psycholog kliniczny, specjalista psychoterapii uzależnień, a w oddziale sala do prowadzenia sesji psychoterapii grupowej z możliwością obserwacji terapii – to niektóre z warunków, które trzeba spełnić, by zawrzeć umowę o leczenie uzależnionych z tzw. podwójną diagnozą.

Określa je nowelizowane właśnie rozporządzenie z 5 sierpnia 2016 r. w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (t.j. Dz.U. poz. 1372 ze zm.). Wprowadzane w nim zmiany wynikają z wejścia w życie rozporządzenia z 19 czerwca 2019 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień (Dz.U. poz. 1285). Ten ostatni akt prawny wprowadził m.in. dwa nowe zakresy świadczeń: „Świadczenia terapii dla uzależnionych od alkoholu ze współistniejącymi innymi zaburzeniami psychicznymi (podwójna diagnoza)” oraz „Świadczenia rehabilitacyjne dla dzieci i młodzieży uzależnionych od substancji psychoaktywnych”. W związku z tym w nowelizowanym rozporządzeniu określono warunki, które podlegać będą ocenie w przypadku placówek ubiegających się o kontraktowanie tych usług.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane