Wytyczne w sprawie walki z wywozem leków

autor: Patryk Słowik19.09.2019, 08:46; Aktualizacja: 19.09.2019, 08:46
Szukać paragrafów na wszystko, na co można znaleźć. Wnioskować o sankcje w górnych widełkach. I pamiętać, że nielegalnym wywozem leków zajmują się zorganizowane grupy przestępcze, w skład których wchodzą także właściciele aptek, farmaceuci i lekarze.

Szukać paragrafów na wszystko, na co można znaleźć. Wnioskować o sankcje w górnych widełkach. I pamiętać, że nielegalnym wywozem leków zajmują się zorganizowane grupy przestępcze, w skład których wchodzą także właściciele aptek, farmaceuci i lekarze.źródło: ShutterStock

Szukać paragrafów na wszystko, na co można znaleźć. Wnioskować o sankcje w górnych widełkach. I pamiętać, że nielegalnym wywozem leków zajmują się zorganizowane grupy przestępcze, w skład których wchodzą także właściciele aptek, farmaceuci i lekarze. Tak najkrócej można podsumować nowe wytyczne dla prokuratorów rozesłane właśnie przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę.

Są one związane z wejściem w życie nowelizacji prawa farmaceutycznego, która zaczęła obowiązywać 6 czerwca 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 959). Wprowadzono na jej mocy szereg przepisów karnych. Za niedozwolony wywóz z kraju leków ujętych w wykazie produktów zagrożonych brakiem dostępności grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Zbigniew Ziobro przypomina prokuratorom, że ustawodawca po to uchwalił taki przepis, by śledczy z niego korzystali. Powinni też weryfikować, czy apteki nie sprzedają leków do hurtowni (tzw. odwrócony łańcuch dystrybucji), co również jest zagrożone sankcją. I ukarać za to można nie tylko aptekarza, lecz także przedstawiciela hurtownika – choćby za pomocnictwo lub podżeganie.

Prokurator generalny apeluje do śledczych, by zaglądali również do kodeksu karnego, gdyż nielegalny wywóz leków można kwalifikować również jako przestępstwo stypizowane w kodeksie.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane