statystyki

Wytyczne w sprawie walki z wywozem leków

autor: Patryk Słowik19.09.2019, 08:46; Aktualizacja: 19.09.2019, 08:46
Szukać paragrafów na wszystko, na co można znaleźć. Wnioskować o sankcje w górnych widełkach. I pamiętać, że nielegalnym wywozem leków zajmują się zorganizowane grupy przestępcze, w skład których wchodzą także właściciele aptek, farmaceuci i lekarze.

Szukać paragrafów na wszystko, na co można znaleźć. Wnioskować o sankcje w górnych widełkach. I pamiętać, że nielegalnym wywozem leków zajmują się zorganizowane grupy przestępcze, w skład których wchodzą także właściciele aptek, farmaceuci i lekarze.źródło: ShutterStock

Szukać paragrafów na wszystko, na co można znaleźć. Wnioskować o sankcje w górnych widełkach. I pamiętać, że nielegalnym wywozem leków zajmują się zorganizowane grupy przestępcze, w skład których wchodzą także właściciele aptek, farmaceuci i lekarze. Tak najkrócej można podsumować nowe wytyczne dla prokuratorów rozesłane właśnie przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę.

Są one związane z wejściem w życie nowelizacji prawa farmaceutycznego, która zaczęła obowiązywać 6 czerwca 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 959). Wprowadzono na jej mocy szereg przepisów karnych. Za niedozwolony wywóz z kraju leków ujętych w wykazie produktów zagrożonych brakiem dostępności grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Zbigniew Ziobro przypomina prokuratorom, że ustawodawca po to uchwalił taki przepis, by śledczy z niego korzystali. Powinni też weryfikować, czy apteki nie sprzedają leków do hurtowni (tzw. odwrócony łańcuch dystrybucji), co również jest zagrożone sankcją. I ukarać za to można nie tylko aptekarza, lecz także przedstawiciela hurtownika – choćby za pomocnictwo lub podżeganie.

Prokurator generalny apeluje do śledczych, by zaglądali również do kodeksu karnego, gdyż nielegalny wywóz leków można kwalifikować również jako przestępstwo stypizowane w kodeksie.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane