statystyki

Pacjent do specjalisty zamiast na SOR? NFZ zapłaci więcej

autor: Agata Szczepańska16.09.2019, 08:35; Aktualizacja: 16.09.2019, 08:38
234 szpitalne oddziały ratunkowe działają w Polsce

234 szpitalne oddziały ratunkowe działają w Polsceźródło: ShutterStock

Ambulatoryjna opieka ze wskazań nagłych to nowy zakres świadczeń, który wprowadza Narodowy Fundusz Zdrowia. Przychodnie dostaną za nie więcej pieniędzy. W zamyśle ma to rozwiązać problem zgłaszania się na szpitalne oddziały ratunkowe (SOR) pacjentów, którzy nie mogą dostać się do poradni.

Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji zarządzenia prezesa NFZ w sprawie warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: ambulatoryjna opieka specjalistyczna, skierowany do konsultacji. Nowy zakres świadczeń wprowadzony będzie w poradniach specjalistycznych: ortopedii i traumatologii narządu ruchu dla dorosłych i dzieci, chirurgii dziecięcej oraz okulistycznych dla dorosłych i dzieci – spełniających określone warunki aparaturowe. Pozwoli to pacjentom z urazami oraz nagłymi schorzeniami okulistycznymi uzyskać łatwiejszy dostęp do świadczeń ambulatoryjnych, ograniczy też liczbę osób zgłaszających się z powodu takich problemów na SOR – przekonują autorzy projektu.

Świadczenia rozliczane w ramach nowego zakresu zostały wybrane przez ekspertów spośród tych zgłoszonych przez poradnie specjalistyczne jako zrealizowane w trybie nagłym. W tych przypadkach będzie obowiązywać współczynnik 1,6 stosowany w odniesieniu do świadczeń okulistycznych udzielonych w ciągu 14 dni od rozpoznania i 60 dni dla świadczeń ortopedycznych. Oznacza to, że NFZ zapłaci za takie świadczenia o 60 proc. więcej.


Pozostało jeszcze 21% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane