statystyki

Szpitalom powiatowym nie wystarcza na chorych

autor: Klara Klinger17.09.2019, 08:36; Aktualizacja: 17.09.2019, 08:36
Zwiększa się i zadłużenie, i liczba szpitali, które mają problemy finansowe – tak wynika ze szczegółowej analizy sytuacji szpitali powiatowych.

Zwiększa się i zadłużenie, i liczba szpitali, które mają problemy finansowe – tak wynika ze szczegółowej analizy sytuacji szpitali powiatowych.źródło: ShutterStock

Zwiększa się i zadłużenie, i liczba szpitali, które mają problemy finansowe – tak wynika ze szczegółowej analizy sytuacji szpitali powiatowych.

Informacji resortu zdrowia o aktualnym zadłużeniu lecznic nie ma, więc placówki powiatowe same przeanalizowały swoją sytuację finansową. Dane są niepokojące: zadłużenie wzrosło o ponad 40 proc., z 1,2 mld zł w 2015 r. do 1,7 mld zł w obecnym. Przychody z NFZ rosną o wiele wolniej. Tak wynika z prezentowanego dziś raportu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych i SGH. Dyrektorzy szpitali przekonują, że odbija się to na pacjentach: przyjmują mniej chorych, nie mają pieniędzy na inwestycje. A, choć to nie masowy problem, niektórym placówkom brakuje na wypłatę wynagrodzenia kadrze medycznej. Resort zdrowia przekonuje, że cały czas przekazuje szpitalom dodatkowe pieniądze – tylko w tym roku dosypał do ich budżetów 800 mln zł. Dyrektorzy przekonują, że to nadal za mało.

Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych przyjrzał się temu, jak sobie radzi 120 szpitali powiatowych. Okazało się, że w latach 2015–2018 zadłużenie placówek wzrosło o ponad 40 proc., a wpływy – o niecałe 30 proc. Zobowiązania przebadanych placówek sięgnęły 1,7 mld zł, a przychody z Narodowego Funduszu Zdrowia 5,3 mld zł.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane