Problemy z organizacją przetargów oraz dostosowaniem się placówek do nowych wymogów spowodowały, że resort zdecydował się ujednolicić termin wdrożenia systemu TOPSOR we wszystkich szpitalach.
TOPSOR to system wspomagający obsługę chorych w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR). Są w nim przetwarzane dane o liczbie osób i czasie oczekiwania na udzielenie pomocy. Docelowo mają one być dostępne dla osób postronnych – każdy będzie mógł sprawdzić w sieci, w którym szpitalu czeka się najkrócej. Ma to jednak służyć przede wszystkim wprowadzeniu jednolitych standardów obsługi na wszystkich SOR-ach w Polsce – zarówno jeśli chodzi o segregację, jak i zasady rejestracji. Jeżeli pacjent trafi na oddział o własnych siłach, otrzyma numerek, a w ciągu maksymalnie kilkunastu minut także opaskę z kolorem określającym, jak pilny jest to przypadek, oraz informację o przybliżonym czasie oczekiwania na przyjęcie.
Obecnie system jest testowany w kilku placówkach. Do lipca miało być włączonych do niego kolejnych 76 SOR-ów, a docelowo, do końca przyszłego roku – wszystkie 232 oddziały ratunkowe w kraju. W kwietniu ten pierwszy termin – dotyczący szpitali podległych ministrowi, uczelniom medycznym lub samorządom województwa – wydłużono do końca października. Na ostatnim posiedzeniu Sejmu je jednak ujednolicono. Zmianę taką wprowadzono do nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw.
Jak tłumaczy wiceminister zdrowia, Janusz Cieszyński, problemem okazało się m.in. zorganizowanie przetargów – dostawcy zadali tyle pytań dotyczących szczegółów, że stało się jasne, iż nie uda się ich szybko rozstrzygnąć. – To jest bardzo skomplikowany system, jest szereg rzeczy, które wymagają doprecyzowania ze strony dostawcy – mówi. Jak jednak dodaje, również ze strony podmiotów, które będą musiały wdrożyć ten system u siebie, były prośby o więcej czasu.
Zgodnie z najnowszą zmianą będą musiały to zrobić do 1 stycznia 2021 r. (przepis ten wejdzie w życie z końcem września).
Czas na wdrożenie to jednak niejedyna kwestia, która niepokoi szpitale w związku z TOPSOR. Jeszcze podczas prac nad rozporządzeniem dotyczącym zasad segregacji i warunków wdrożenia nowego systemu (Dz.U. z 2019 r. poz. 1213) pojawiały się obawy, że z powodu braku integracji z systemami szpitalnymi trzeba będzie dwa razy wpisywać te same informacje. Janusz Cieszyński zapewniał jednak już wcześniej, że dyrektorzy placówek dostaną pieniądze, które pozwolą na połączenie swoich systemów z TOPSOR. A to oznacza, iż dane trzeba będzie wprowadzać tylko raz.
Część środowiska nadal postrzega jednak TOPSOR wyłącznie jako zbędną uciążliwość, tym bardziej że niektóre oddziały mają już własne systemy, które dobrze działają. Resort przekonuje jednak, że nowy system dostarczy wielu cennych informacji.
Etap legislacyjny
Ustawa uchwalona przez Sejm