statystyki

System TOPSOR dopiero od 2021 r.

autor: Agata Szczepańska16.09.2019, 09:10; Aktualizacja: 16.09.2019, 09:12

Problemy z organizacją przetargów oraz dostosowaniem się placówek do nowych wymogów spowodowały, że resort zdecydował się ujednolicić termin wdrożenia systemu TOPSOR we wszystkich szpitalach.

TOPSOR to system wspomagający obsługę chorych w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR). Są w nim przetwarzane dane o liczbie osób i czasie oczekiwania na udzielenie pomocy. Docelowo mają one być dostępne dla osób postronnych – każdy będzie mógł sprawdzić w sieci, w którym szpitalu czeka się najkrócej. Ma to jednak służyć przede wszystkim wprowadzeniu jednolitych standardów obsługi na wszystkich SOR-ach w Polsce – zarówno jeśli chodzi o segregację, jak i zasady rejestracji. Jeżeli pacjent trafi na oddział o własnych siłach, otrzyma numerek, a w ciągu maksymalnie kilkunastu minut także opaskę z kolorem określającym, jak pilny jest to przypadek, oraz informację o przybliżonym czasie oczekiwania na przyjęcie.

Obecnie system jest testowany w kilku placówkach. Do lipca miało być włączonych do niego kolejnych 76 SOR-ów, a docelowo, do końca przyszłego roku – wszystkie 232 oddziały ratunkowe w kraju. W kwietniu ten pierwszy termin – dotyczący szpitali podległych ministrowi, uczelniom medycznym lub samorządom województwa – wydłużono do końca października. Na ostatnim posiedzeniu Sejmu je jednak ujednolicono. Zmianę taką wprowadzono do nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane