statystyki

System TOPSOR dopiero od 2021 r.

autor: Agata Szczepańska16.09.2019, 09:10; Aktualizacja: 16.09.2019, 09:12

Problemy z organizacją przetargów oraz dostosowaniem się placówek do nowych wymogów spowodowały, że resort zdecydował się ujednolicić termin wdrożenia systemu TOPSOR we wszystkich szpitalach.

TOPSOR to system wspomagający obsługę chorych w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR). Są w nim przetwarzane dane o liczbie osób i czasie oczekiwania na udzielenie pomocy. Docelowo mają one być dostępne dla osób postronnych – każdy będzie mógł sprawdzić w sieci, w którym szpitalu czeka się najkrócej. Ma to jednak służyć przede wszystkim wprowadzeniu jednolitych standardów obsługi na wszystkich SOR-ach w Polsce – zarówno jeśli chodzi o segregację, jak i zasady rejestracji. Jeżeli pacjent trafi na oddział o własnych siłach, otrzyma numerek, a w ciągu maksymalnie kilkunastu minut także opaskę z kolorem określającym, jak pilny jest to przypadek, oraz informację o przybliżonym czasie oczekiwania na przyjęcie.

Obecnie system jest testowany w kilku placówkach. Do lipca miało być włączonych do niego kolejnych 76 SOR-ów, a docelowo, do końca przyszłego roku – wszystkie 232 oddziały ratunkowe w kraju. W kwietniu ten pierwszy termin – dotyczący szpitali podległych ministrowi, uczelniom medycznym lub samorządom województwa – wydłużono do końca października. Na ostatnim posiedzeniu Sejmu je jednak ujednolicono. Zmianę taką wprowadzono do nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane