statystyki

Samorządy chcą karać lekarzy za odsyłanie pacjentów na SOR

autor: Agata Szczepańska12.02.2020, 08:42; Aktualizacja: 12.02.2020, 08:43
W opinii Śląskiego Związku Gmin i Powiatów trudna sytuacja SOR-ów wynika przede wszystkim z braku jasnych uregulowań systemowych dotyczących współpracy POZ, ambulatoryjnej opieki zdrowotnej oraz szpitali.

W opinii Śląskiego Związku Gmin i Powiatów trudna sytuacja SOR-ów wynika przede wszystkim z braku jasnych uregulowań systemowych dotyczących współpracy POZ, ambulatoryjnej opieki zdrowotnej oraz szpitali.źródło: ShutterStock

Szpital wystawi przychodni rachunek za nieuzasadnionego pacjenta – to pomysł śląskich samorządowców na rozładowanie tłoku na szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR–ach) i izbach przyjęć.

W opinii Śląskiego Związku Gmin i Powiatów trudna sytuacja SOR-ów wynika przede wszystkim z braku jasnych uregulowań systemowych dotyczących współpracy POZ, ambulatoryjnej opieki zdrowotnej oraz szpitali.

Dlatego śląskie samorządy domagają się, by lekarze potwierdzali badaniami, czy rzeczywiście jest konieczność skierowania pacjenta do szpitala. Wskazują przy tym, że brak możliwości wykonania diagnostyki w ramach POZ – przede wszystkim rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej – stanowi najczęstszy powód zgłaszania się do szpitali. Proponują też wprowadzenie obowiązku wnoszenia opłaty przez POZ na rzecz szpitala udzielającego świadczeń pacjentom zgłaszającym się bez skierowania w przypadkach niezagrażających życiu, a także skierowanych z POZ, których wizyta na SOR zakończyła się odmową hospitalizacji ze względu na brak wskazań, oraz tych, którzy zostali tam skierowani przez POZ bez wstępnej diagnostyki.


Pozostało jeszcze 46% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane