Rosną wydatki na zdrowie. Mogą być wyższe, niż wynika to z projektu budżetu

autor: Klara Klinger, Grzegorz Osiecki29.08.2019, 07:50; Aktualizacja: 29.08.2019, 07:55
Budżet zakłada wydatki na ochronę zdrowia na poziomie 107 mld zł

Budżet zakłada wydatki na ochronę zdrowia na poziomie 107 mld złźródło: ShutterStock

Budżet zakłada wydatki na ochronę zdrowia na poziomie 107 mld zł – tak wynika z deklaracji premiera. Taką kwotę potwierdza nasz rozmówca z resortu zdrowia. To oznacza więcej pieniędzy, niż by wynikało z zakładanego wskaźnika – w 2020 r. na ochronę zdrowia ma być przeznaczone co najmniej 5,03 proc. PKB, czyli 106,5 mld zł.

 A ministerstwo zdrowia liczy, że środków jeszcze przybędzie. Nawet 5 mld zł. Chodzi o pieniądze ze składki zdrowotnej, która może być wyższa, niż zakładano.

Na co zostaną przeznaczone? Z naszych informacji wynika, że pod uwagę brane jest zniesienie kolejnych limitów w leczeniu u specjalistów. W tym roku zniesiono je w przypadku usuwania zaćmy oraz badań diagnostycznych. Na razie nie zmniejszyło to jednak w widoczny sposób kolejek (szczególnie w diagnostyce) – głównym powodem jest niewystarczająca liczba pracowników medycznych.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • kaja(2019-08-30 07:22) Zgłoś naruszenie 00

    Na zaćmę zniesiony limit, ale aby dostać skierowanie od okulisty na te zaćmę, to trzeba czekać w kolejce około jeden rok. Tak to w naszym kochanym kraju działa, wiem z autopsji.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane